| nicusor222 a întrebat:

Ce parere aveti de motorul 1.9 de 105 cai (Grup VAG) cu codul BJB, euro 3?
Si daca acest motor e PD.
Ce norme trebuie sa indeplineasca uleiul daca e PD?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde pentru ce caroserie vrei motorul. Pe Golf 4 e bun, trage frumos si consuma putin. Probleme mari de fiabilitate nu are.
Dar pe Passat sau Octavia 2, e mai lenes.

| nicusor222 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Octavia 2 am cumparat-o, am inteles ca e fiabil si am uitat sa intreb daca e PD.
Motorul e PD?
Norma de ulei ai idee?
Msk happy

| Frank51 a răspuns:

Eu nu am auzit pana acum de acest cod motor.

Uleiul trebuie sa fie 5W40, iar norma e 505.01, schimbul cel mai ok la 10k. Eu am schimbat o data la 7000, si deja uleiul isi pierduse inca de atunci din proprietati(foloseam Castrol atunci).

Daca folosesti un ulei mai bun, gen Motul sau Ravenol, poti face schimb lejer la 10k.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Foarte curand toata Dieselurile sub Euro 5 vor fi interzise. Cam asta este pararea mea.