| Începătorul988 a întrebat:

Ce parere aveti despre golf 5 1. 9tdi cod motor bls 6+1
Merita ca masina pentru oras?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca masina de oras merita o benzinara cu motor mic si cutie automata... din punctul meu de vedere

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Masina o sa o folosesc si eu. Automata dispare din cadru.
1.9 este un motor mic.
Benzinara... daca ar avea turbo

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Cutia automata nu te face mai putin barbat sa stii.
Cred ca am depasit totusi zona aia in care ne era frica de cutiile automate. Amestecatului de 15 ori in 2 minute in cutia de viteze la traficul actual nu mi se mai pare nicio afacere.

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Stau intr-un oras destul de liber. Si in orele de varf, nu prind semaforul de 2ori. Automata e plictisitoare

| OldSoul a răspuns:

Pentru oras nu e prea recomandata ca are filtru de particule.
Dar, daca-l anulezi din timp, nu vei avea probleme, desigur, ideal ar fi sa o cumperi deja cu filtrul anulat, asa vezi din start in ce mod se comporta masina.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Masina i cumpar pentru prietena mea. Masina va avea soft, din cate am inteles 1.9 e destul de puturos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merita, dar depinde și cum vezi tu o mașina de oraș, deci mașina e super, spațioasă, dar in același timp copacta, o poți baga aproape in orice loc de parcare, consuma exagerat de puțin și trage bine (mai ai nevoie și in oraș de demaraje mai puternice) însă ar exista un singur incovenient, filtrul de particule, însă nu e mare lucuru dacă îți faci timp intr-o sâmbătă, duminica, de câteva ori pe an sa ieși 20-30 in afara orașului sa îl cureți, Adica sa mergi puțin mai turat, pana când se încălzește și sunt elimate particulele din filtru, însă dacă ai autostrada in oraș, mergi cu 130-140 puțin mai turat, pana ce dispare martorul in Bord, nu durează mult și e distractiv (asta dacă vrei sa aștepți mereu pana ce apare martorul, dar poți merge și când nu e aprins și așa se compensează) Motorule fiabil, destul de silențios, piese ieftine, gasesti mai peste tot piese de Vw, mai ales Golf 5, chiar și la majoritatea dezmebrarililor, materialele din interior sunt bine așezate și rezista in timp, probleme mari nu ar trebui sa existe dacă e o mașina cât de cât întreținută (Întreținerea la fel, este ieftină) iar partea electrică, exact ca de obicei la VW, de durata fără incidente

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Masina va avea soft. Initial vazusem un 2.0, dar m-am sfatuit cu bunicul meu. A ramas un 1.9, cu soft la 130/140cai. Pentru iubita mea, mai mult decat suficient. Pentru drum lung, daca nu ne convine golful apelam la Octavia. Vrs-ul e destul de greu in oras, ieri m-am chinuit 15/20minute sa ies dintr-o parcare. Si am cedat nervos. Masinile sedan nu sunt pentru oras

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

E bun Golful, păcat ca nu am carnet următoarele 3 luni ca as fi aduc unul in tara sa Vesi cum e

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Hehe, eu mai am 2luni fara el. Deja a trecut o luna la mine.
Am de ales intre un 2. 0tdi de 140cai, sau un 1.9 urmand softat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

Nasol fără permis laughing ma las de viteza, 1.9 cel mai bun, dacă pui și soft fuge bine și consuma ca un 1.7 de Opel laughing)) f putin

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Faza la mine este ca l-a luat pe nedrept. Intr-adevar, si eu conduceam ca un inconstient.
Dar mergeam pe bulevard, si mi-a sarit un pieton de pe REFUGIU DE PIETONI, nici de cum trecere, si eu ma uitam la alt participant la trafic, care se gandea daca sa faca stipul sau nu. Si am vazut pietonul in ultima clipa si am tras dreapta de volan, si i-am taiat fata altui baiat. Care si el mi-a fost martor in instanta, dar degeaba! E prea mare foamea-n Romania. Si depinde ce opel laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

laughing) Astra, alea din 2003 Astra g parca mergi pe gratis, motorul de 1.7 (cel de Isuzu) dar e mașina veche și nu merita cumpărată, am avut una, pe ea am mai condus in primele zile, e rabla in general, dar consuma exagerat de putin

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Am avut una, prima mea masina. Un astra g caravan din 99'/2000, de 2. 0dth 101cai. Bagam de 30lei motorina aveam toata noaptea. Mai si f*team de banii aia, mai si mancam o pizza pe banii piz*ei pe care o plimbam

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

laughing) Ești tare fratello

| Doja a răspuns:

In oras mergi cu 60 km/h, iti trebuie dimensiune mica ca sa gasesti loc de parcare si consum mic pentru ca mereu pornesti de pe loc.
1.9 tdi e prea mult.

Orienteaza-te pe ceva cu consum mai mic, indeva la 4-5/100

| Începătorul988 explică (pentru Doja):

1.9tdi are un consum foarte bun! Scoate 6/7 in oras fara soft. Cu soft ar ajunge si la 5