| Pavell a întrebat:

Ce parere aveti despre opel tigra motor 1, 4 benzina din anul 1996. L-am gasit la un pret bun si l-as cumpara! Sunt incepator!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La caracteristicile pe care le are, e o masina sport ieftina.
90cp pe caroseria aia e mult.
Se intretine foarte usor, insa atentie cand o cumperi, sa nu aiba rugina in portbagaj si pe lonjeroane, iar motorul (ecotec 16v) sa nu manance ulei. Te uiti in primul rand la martorul motor, sa se aprinda cand pui contactul, dar sa stea stins cu motorul pornit. Si ai grija cu ea, ca multi au considerat-o jucarie, si au provocat accidente grave cu asa ceva.

| Pavell explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si daca martorul motor nu se aprinde cand e pus contactul? sau nu se stinge cand e pornit? ce se intampla?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Pavell):

Ar trebui sa se aprinda cand pui contactul de verificare, sa stii ca nu e scos becul. Daca sta aprins cu motorul pornit, inseamna ca motorul nu merge in parametrii normali, iar asta indica o uzura destul de mare la motor, sau o defectiune.

| Pavell explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles. dar asa ca masina e ok..nu? Nu face probleme.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Pavell):

E foarte ok ca masina, doar ca din cauza varstei, majoritatea au probleme cu rugina si consumul de ulei.

| Pavell explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles