| Popescu_AdrYan_1994 a întrebat:

Salut.ce puteti sa-mi spuneti despre audi 80 cu motor de 2000 benzina din 93? ce viteza poate prinde si cat de bun este la o liniuta? curios si eu big grin

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe drum s-ar putea sa te simti 'racer', dar daca concurezi cu o alta masina 2.0 benzina... Eu n-as paria pe Audi.
E o generatie veche de motoare, iar caroseria de 80 e maricica.
Mult mai sportive sunt Opelurile din acea perioada, in special Astra F. Daca pisti o Astra 2.0, fie ea si 8v aspirata, crosetezi traficul unde vrei tu.
Nu mai vorbim de 2.0 16V turbo (C20LET), care inca face senzatii la drag-uri, fiind pus de tuneri si in prezent, pe tot felul de caroserii pe platforma GM.
La Volkswagen-Audi, in perioada aia, erau foarte bune motoarele 1.8 benzina si 1.6 diesel. Daca gasesti unul 1.8 benzina s-ar putea sa fie mai sprinten, iar daca ai liniute in cap, cumperi un kit de supraalimentare de pe Golf 2 GTI, care se potriveste fara probleme pe 1.8, fiind blocuri motor identice.

7 răspunsuri:
| emoboy a răspuns:

Salut! Masina mi se pare destul de ok, si eu aveam de gand sa cumpar un 80 dar pacat ca e cu motor de 1, 6.Revenind la subiect, motorul este bunicel pentru caroseria ei si prinde 190km/h, iar suta o face in 11, 8.La plecarea de pe loc s-ar putea sa piarda destul de mult din cauza tractiunii pe fata, depinde cu cine concureziwinking.

| RB26DETT a răspuns (pentru emoboy):

11,8 secunde? http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=15886 sa te faca un logan cu 1.6 mi se pare penibil odata ce tu ai 2.0 sub capota! Totusi e dacie... Daca face 100 in 11.8 secunde nu cred ca dupa 100 mai face mare lucru, mai ales la varsta asta! In orice caz nu as alege asemenea masina, dita mai motorul si totusi incapabil! Daca ai cauciucuri bune trebuie sa ploua afara sa ti se invarta rotile in gol la plecare :)) De concurat cu astra g cu 1.6 ar putea sa concureze, in niciun caz cu logan cu 1.6 ca se face de ras, cred ca 1.4 ar fi super, solenza cu 1.4 ar fi ok ca face 100 in cam 12-13 secunde, ar avea sanse dar totusi solenza aia are 75 cp. nu stiu ce sa spun, liniute cu o masina atat de puturoasa...

| MariusF23 a răspuns (pentru RB26DETT):

Dacia nu e masina? Crede-ma, e mai multa masina in logan decat in unele cazaturi de vw

| gndsnns a răspuns:

Pai ar fi eficienta ptc cai putere ajuta la plecarea in forta deci ar prinde in 1 min cam 170dAr daca are sa zic 70 80 ccilovati ar putea ajunge usor la 200 km h