| Burducea_Alex_1996 a întrebat:

Ce subwoofer auto recomandati! Activ sau pasiv? Poate sa ma lamureasca cineva la cel pasiv care ii trebuie statie este riscul mai mare sa iau foc? Nu vreau un subwofer de concurenta ceva cu un bass decent

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Subwooferul activ are statie de amplificare integrata.
Subwooferul pasiv are nevoie de statie de amplificare.
Daca nu ai mari asteptari, si nu vrei cine stie ce bass, e ok un subwoofer activ cat sa sune bine, si in special sa nu-ti mai bati capu cu "potrivirea" statiei cu a subwooferului.

Riscul sa iei foc e mare daca te pui sa-l montezi tu cu fire subtiri, de proasta calitate, si fara sa ai idee ce si unde se leaga.
Daca apelezi la un specialist si esti dispus sa mai scoti inca cateva sute de lei pentru cabluri si montaj, e ok, esti in siguranta.