| Claudiu888 a întrebat:

Vreau sa-mi iau un subwoofer clarion de 350 watti si o statie,dar nu ma pricep la statie si nu vreau sa arunc banii pe fereastra. Stiu ca trebuie sa aiba aceeasi impedanta. Daca nu ii buna statie, ce statie imi recomandati ieftina si buna. Vreau sa scot tot din subwoofer. Va rog frumos ajutati-ma! http://www.soundmag.ro/produs/sw3013b-xr2220-350940/

http://www.esderman.ro/......achet.html

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Nu stiu unde ai invatat tu fizica dar n-ai invatat bine. Amplificatorul livreaza o anumita putere in difuzor. Daca difuzorul suporta o putere continua mai mica decat puterea livrata de amplificator atunci apar probleme. Mai mult, difuzorul este partea pasiva in cazul asta deci nu are niciun fel de putere declarata ci doar puterea recomandata de producator care urmeaza sa fie livrata de amplificator. In afara de asta, pachetele facute de producator nu sunt aruncate de-aiurea ca sa ai tu probleme cu produsele; sunt puse la vanzare in norme standard de compatibilitate.

2 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Pai daca iei pachetul de amp+sw+cabluri de ce ai nevoie de un amp in plus? Pui sw-ul pe amp in punte la 4 ohmi si teoretic nu vei avea probleme. Fie il conectezi singur dupa manual, fie apelezi la cineva care e in stare sa il cupleze.

| Claudiu888 explică (pentru Utilizator1234):

Statia are doar 280 de watii, iar subwooferul are 350 watti. Statia trebuie sa fie la fel de puternica ca si subwooferul sau mai puternica. De aia m-am gandit sa-mi iau numa subwooferul si alta statie. M-am gandit sa-mi iau o statie de la pioneer. Am presimtirea ca statia ii prea slaba pentru subwoofer. nu stiu cum sa fac sa iau statia sau sa-mi iau una mai puternica. Tu ce zici? laughing

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Claudiu888):

Nu stiu unde ai invatat tu fizica dar n-ai invatat bine. Amplificatorul livreaza o anumita putere in difuzor. Daca difuzorul suporta o putere continua mai mica decat puterea livrata de amplificator atunci apar probleme. Mai mult, difuzorul este partea pasiva in cazul asta deci nu are niciun fel de putere declarata ci doar puterea recomandata de producator care urmeaza sa fie livrata de amplificator. In afara de asta, pachetele facute de producator nu sunt aruncate de-aiurea ca sa ai tu probleme cu produsele; sunt puse la vanzare in norme standard de compatibilitate.