| Marian_Sava_1994 a întrebat:

Ce taxe trebuie platite unei masini? Masina este inmatriculata in Romania. Dau funda! Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru inmatriculare trebuie platit timbrul de mediu, daca nu a mai fost inmatriculata in perioada 2007-2011 sau daca taxa platita in aceasta perioada a fost recuperata. Afli aceasta din adeverinta ANAF pe care trebuie sa ti-o prezinte vanzatorul.
De asemenea, dupa caz, mai trebuie platite ITP, RAR, impozitul anual, numerele de inmatriculare si rovinieta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

-impozit anual, indiferent daca si cat circuli;
-asigurare RCA
-rovigneta daca circuli in afara localitatii in care e inmatriculata masina, sau pe drumurile nationale care o strabat;
-taxa ITP, in functie de cilindree, fiecare statie ITP are tariful ei, se face odata la 2 ani pentru autoturisme, si odata pe an pentru autoutilitare.

| Barbu_Alexandru_Marian_1994_L8eY a răspuns:

Itp, asigurarewinking