| GabrielStn a întrebat:

Cine poate sa imi spuna cat costa asigurarea pe 6 luni/12 luni la un Golf 4 benzina 2000 cmc ( 116 cp ) din 2001? ( atat la o persoana sub 30 de ani si pentru o persoana ce a trecut de aceasta varsta )

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauti un calculator online de sigurari si iti calculezi singurel... sunt 30 ani e undeva la 700ron/1500ron

| GabrielStn explică (pentru suntserios):

Problema e ca imi cere seria de sasiu si niste date ca sa pot calcula.

| suntserios a răspuns (pentru GabrielStn):

Cauta si tu pe net niste serii de sasiu si introdu acolo ca nu au nicio importanta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din ce stiu la masini de 1.9, cu proprietar peste 30 de ani, pe la primele clase de B/M, undeva pe la 350-450 de lei.
Sub 30 de ani, nici nu mai conteaza capacitatea prea mult, platesti 1500-2000 de lei pe an.

| GabrielStn explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iar la un motor de 1.4 sau 1.6 benzina pentru primele clase la persoanele trecute de 30 de ani?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabrielStn):

Eu si un vecin, pe la primele clase, cu 1.4, aveam 230lei/an, iar el 250lei/an. Eu la Astra, el la Carpatica. A mea era pe numele unei pensionare, el tot pensionar. Fara evenimente (accidente) in trecut.

| GabrielStn explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Este vreo problema daca persoana respectiva nu detine permis de conducere?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabrielStn):

Nu, se ia doar dupa varsta proprietarului, si daca au fost solicitate despagubiri de pe asigurarile anterioare ale aceleiasi persoane.
Eu am trecut azi de la Astra la Citi Insurance, si vad ca mi-au preluat clasa B/M, la Astra eram la 8, pe noua polita am ajuns la 9, dar pretul e mult mai mare. In aprilie am dat 76.44 RON pe 6 luni la Astra, acum am dat 137 RON pe 6 luni, la City Insurance. Am mers la un broker, a introdus datele si mi-a spus care e cea mai ieftina polita (Carpatica si asta ce am ales-o). Puteam sa fac la oricare, vad ca brokerii reprezinta mai multe firme de asigurari simultan, si iti alegi tu, in functie de pret, si renume. Carpatica de exemplu, la inceput despagubeau foarte greu, si ramaneau oamenii cu masinile avariate, nu-i primeau service-urile.
Cand am lucrat eu in service (2013-2014), am avut cateva lucrari despagubite de Carpatica, si nu au fost probleme.