| bmw_8391 a întrebat:

cine stie sa-mi spuna si mie care sunt TUATE avantajele si dezavantajele de la o masina cu tractiune pe spate si alta cu tractiune pe fata(de exemplu bmw 320 o are pe spate) FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| misu_3228 a răspuns:

Tractiunea spate aduce dupa sine o distributie uniforma a greutatii masinii si a sarcinilor pe roti, cele din fata se ocupa de directie iar cele spate de tractiune. Asta inseamna o mai buna manevrabilitate. Dezavantaje? Instabilitate in curbe la viteze mari sau conditii de drum nefavorabile (apa, polei). Dar... suntem in sec XXI si prin urmare masinile sunt dotate cu control electronic al tractiunii si al stabilitatii ceea ce elimina acest neajuns.

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Întamplator am avut ocazia sa conduc masini cu tractiunea pe spate sau pe fata. Ideal ar fi ca o masina sa aiba dubla tractiune pentru a te scoate din orice incurcatura pe sosea sau drum accidentat. Optez pentru tractiune fata care confera o stabilitate a directiei si are o trecere mai mare prin noroi si zapada.

| cossmy a răspuns:

NU lua mai ales la inceput o masina cu tractiune spate. Trebuie sa inveti sa conduci una, mai ales pe drum ud, cu zapada, etc. Mai ales ca cele cu tractiune spate au ceva caluti, o sa vrei viteza, ii dai blana intr'o curba si te trezesti in padure. De ex la cele spate, spre deosebire de tractiunea fata, cand iti fuge spatele, trebuie sa calci acceleratia ca sa te scoata, pe cand la fata o lasi si atunci isi revine. Bineinteles, daca nu intervin inainte ESP, ASR, si alte dracovenii de control si siguranta.

| RS4 a răspuns:

Masinile cu tractiune spate sunt cunoscute drept foarte bune la sprint, dezavantajul lor este acela ca poti pierde spatele (adica sa iti fuga usor) pe nisip sau iarna! De asemenea, cele cu tractiune spate sunt bune si la drift, totusi mama lor este tractiune integrala! happy Vezi subaru impreza, audi quattro, mitsubishi evolution, etc!

| dink08 a răspuns:

Spate Avantaje : Demaraj foarte bun, deoarece apasarea e pe spate, distractie iarna, performante mai mari.
Dezavantaje:intra in derapaj foarte usor iarna sau pe ud daca nu ai grija.

| bmw_8391 explică:

Am 18 ani doresc adrenalina! de aia imi place tractiunea pe spate da nici chiar sa iau primul pom la prima curba pc trage spatele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spate... bune la drifting mai rapide si mai nesigure pentru ca derapeaza usor si risti sa pierzi controlul si sa ajungi intr-un parapt
fata...mai sigure le intalnesati mai pe la toate masinile de oras si u sunt prea bune la drifting adica nici nu prea poti sa faci daca nu esti sofer prea bun.

| Realtuning a răspuns:

Da RS4 are dreptate, cele cu tractiune spate sunt foarte bune pentru a te juca cu ele, Drift, liniute etc... dar daca doresti pentru uz familiar nu iti recomand una cu tractiune spate