| AlexandruG1 a întrebat:

Salut,nu prea ma pricep la masini, dar am o intrebare. Care sunt avantajele sau dezavantajele fiecarui tip de tractiune sau diferentele.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pe scurt tractiune integrala este cea mai buna dintre toate, masinile sport adevarate au tractiune integrala alaturi de diferential LSD (autoblocant) e cel mai avansat sistem si cel mai bun,, daca nu ma insel Subaru Impreza WRX, STI are acest sistem cam de cand a aparut si nu degeaba este o masina gata preparata din fabrica cu care poti merge la raliu.
O alta avansata cu tractiune integrala este Mitshubishi Evolution X, IX etc
Desigur ca sunt si Audi cu tractiune integrala foarte bune(quattro lor este unul dintre cele mai bune 4x4) si multe alte marci!
In rest pentru oras este destul de eficienta si tractiunea fata!
Tractiunea spate este buna pentru competetii de drift si de liniute in general caci practic suporta cai fara numar sa zic asa menelistic happy adica tarctiunea spate se impaca indiferent ca ai 100 de cai indiferent ca i-ai pus 4000 de CP, pe cand cea fata duce un numar aproximativ limitat de CP, bineinteles cu mici artificii merge si peste 500 CP, dar ai observat ca e mai limitata chiar din cifrele insirate de mine fata de cea spate!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"avantajele sasu dezavantajele fiecare tip de tractiune"

răspunsul ar fi un roman intreg, luptă-te nițel cu google

| Sofer a răspuns:

Fata - dezavantaj comportament subviratoriul
Spate-risc de derapaj pe ud sau nisip in curbe dar e fun ca te joci cu ea.
4x4- cea mai stabila si cea mai buna. Eu asta as alege.

| Alexandrionelu a răspuns:

Răspunsurile anterioare sunt corecte, dar incomplete.
Mai exista și Tatra, o mașină ruseasca, spațioasă și trainica, cu tracțiune 8x8. Are stabilitate și mai buna ca un 4x4, cu un singur mic dezavantaj: consum de 100% happy

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Tatra nu e rusească. E podusa si are origini in Cehia. Si nu e nicidecum singura masina 8x8. Si mai exista o groaza 6x6. Pana si Mercedes si Renault fac 6x6.

Asta daca chiar vroiai sa dai tu raspunsul complet.

| Serpisorul a răspuns:

In principiu, tractiunea fata este mai bune deoarece nu o sa ai probleme pe timp de iarna. Tractiunea este mai buna pentru drift-uri si se mentine mai bine in curbe, dar iarna poti derapa mult mai usor.
Cel mai bine cauti pe google, sigur vei gasi mult mai multe informatii.