| Începătorul988 a întrebat:

Credeti ca se vor scoate/pune taxe prea mari pentru motoarele euro4? Care este diferenta dintre euro4 si euro5? Nu prea gasesc masini atragatoare euro5.

8 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Taxe? Vor fi interzise.
Datorita lui Lucian Iliescu, la propunerea lui, ar urma in prop. de 70% ca masinile Non-Euro, Euro 1 si Euro 2 sa fie interzise pe intervalul orar 06:00-22:00 in capitala, la data de 1 ianuarie 2019. Vor urma masinile Euro 3 in 2020 si masinile Euro 4.
Personal, sunt cat de cat de acord (parerea mea e ca orice are 4 roti nu merita sa fie privata de la dreptul de a circula) cu masinile Euro 1 si Euro 2, dar sunt prea stricte.
Masinile Euro 4 sunt inca foarte ok, sa nu uit ca unele sunt fabricate in 2012, relativ noi-noute.

| Începătorul988 explică (pentru Superior):

M-am uitat pe strada. Din 50masini 30 sunt euro3, 10/15 euro4 si restul euro5, sau mai noi. Daca ar scoate masinule vechi nu ar muri bugetul statului?

| Superior a răspuns:

Https://www.autovit.ro/anunt/ford-fiesta-mk6-ID7Gw6wl.html#a19324cf46 e o masina extrem de atragatoare,din punct de vedere personal.
Fiabilitate, economica, spatioasa, arata foarte bine, mai ales in paleta de culori vopsea alba si roti negre.
120cp sunt buni, iti poti face ceva de cap cu ei.

| Începătorul988 explică (pentru Superior):

Cat despre anunt, nu imi place benzina. Sunt adeptul hatchback-urilor in 4usi, diesel. Fiesta mi se pare mic pentru un om de 1.85

| Superior a răspuns (pentru Începătorul988):

"Daca ar scoate masinule vechi nu ar muri bugetul statului?"
Ii pasa la stat? Te pune sa arunci masina veche pe la tara sau unde oi arunca-o sa rugineasca si sa cumperi alta, nu e problema lor.
Tot netul se plange de asta, daca cauti vei gasi usor zeci de articole pe tema asta.
P.S: Asta te afecteaza in mare parte daca esti in Bucuresti.

| Începătorul988 explică (pentru Superior):

Nu stau in Bucuresti. Dar locul meu de munca este in Germania, urmand sa plec cu masina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Norma de poluare diferă de la fiecare mașina, Adica mașinile noi, sunt făcute după concepte noi, motoare mai economice din punct de vedere a noxelor, ardere mai eficientă, deci in mare, sunt mai prietene cu mediul inconjurator, poate nu îți convin mașinile cu motor euro 5 poate pentru ca ai un buget mai redus, și gasesti doar mașini pe benzina, mai vechi, dar euro 5, rar gasesti mașini euro 5 diesel din anii in care sunt și msini euro 5 pe benzina, e logic, pentru ca benzina nu poluează la fel de mult, are noxe mici, deoarece procesul prin care funcționează se bazează pe arderea benzinei prin scânteie, de aici rezulta mai putine noxe, poluare etc... însă la disel, motorul diesel este bazat pe arderea motorinei prin presiune, nu prin scânteie, motorina se aprinde de la persiunea exercitata de motor. iar de aici rezulta implicit noxe mai mari și poluare mai mare, la motoarele de generație mai veche, chiar dacă in anii aia existau motoare euro 5 pe benzina, de obicei cele Diesel sunt euro4, iar de asta poate nu ești mulțumit de motoarele euro5.

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Am vazut si euro5 in bugetul meu. Doar ca nu sunt multumit de specificatiile motorului.