| Darkfable a întrebat:

Cum pot debloca/dezgheta butucul de la usa masinii? Cand invart de cheie ca sa o inchid nu merge deloc, mai acum vreo 2 saptamani mergea dar foarte foarte greu. Cand invart de cheie ca sa o deschid merge foarte usor. Care ar putea fi cauza acestui lucru si remediul? multumesc? P.S. Inchiderea centralizata merge doar din interiorul masinei ca telecomanda numai merge.

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Dai cu WD-40 in butuc, eventual putin si pe cheie si incearca treptat sa rotesti cheia in ambele sensuri.

| untu a răspuns:

Baga cheia in gaz lampant sau petrol si introduce in butuc gazul cu ajutorul seringii si asteapta vreo 5 minute si incearca sa rasucesti cheia pentru a descuia si incuia portiera masinii tale! Bafta!

| georgianasiiulia a răspuns:

Exista un lichid care il gasesti in benzinari si daca nu merge du-te la un servis.

| asis07 a răspuns:

E posibil sa se fie blocat mecanismul cel mai probabil ar trebui dat jos butucul, curatat si lubrefiat.

| Darkfable explică (pentru asis07):

Multumesc pentru raspuns. Stiti cumva cum as putea scoate butucul? Un link catre un videoclip sau cativa pasi pe care sa-i urmez mi-ar fi de mare ajutor

| asis07 a răspuns (pentru Darkfable):

In genere se da fata prtierei jos si apoi se poate observa cu usurinta. poate te ajuta link-ul asta https://www.youtube.com/watch?v=RuDv9Gur9iY

| TheBlackCat a răspuns:

Salut!
A avut o cunoștință de a mea incidentul ăsta. Poți cumpăra o soluție pentru deblocarea butucului din benzinarie sa de pe net.
Sper că te-am ajutat!