| Danel344 a întrebat:

Salut, cum pot sa fac sa-mi arate la mașina in ce treapta de viteze sunt la Renault talisman 2018 automat? Merc.i Dau funda

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu prea ai cum daca nu are aceasta optiune din fabrica. Poate cu un display separat si un soft care sa preia informatia de la softul cutiei, insa efortul ar fi prea mare pentru un rezultat atat de neimportant.
@Violleta - chiar si masinile automate au trepte, chiar daca nu le schimbi tu, ba mai mult, cutia de pe Renault Talisman este un EDC (care vine de la Efficient Dual Clutch), care practic este o simbioza intre doua cutii manuale, controlate de un computer.
@mihai69 - nu este o cutie CVT, dar chiar si la CVT exista trepte, chiar daca raportul de transmisie este variabil. De obicei sunt combinate 4 trepte de viteza cu 1 variator de turatie.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La masina cutie manuala am acest gadget de fabrica, mai bine nu il aveam! Spune in ce treapta esti si iti sugereaza el cand sa schimbi treapta, e configurat aiurea, imi spune sa schimb din 3 in 4 cand sunt in urcare si am 2000 de RPM happy in 4 as avea 1000 rotatii
Acest sugestii sunt chipurile pentru a ajuta la un consum mai bun, dar daca merg subturat duc la distrugerea unui catalizator de vreo 6000 de lei
Asta la masina cu cutie manuala am, la cealalata automata imi afiseaza in bord modul de condus (parcare, drive etc) in care sunt alaturi de viteza si turatie dar nu si acea sugestie sau treptele efectiv, nici n-ar ajuta la ceva sa stii in ce treapta esti la o automata
La anumite masini sport automate precum audi am vazut ca sunt afisate si treptele automate de genul S1, S2, S3, S4 in functie de modul de condus selectat!?
Cat despre acel afisat la o cutie manuala, nu isi are rostul! Nu face nimic si nu ajuta cu nimic!
Soferul trebuie sa stie el cand sa schimbe vitezele nu cand iti spune calculatorul masinii!

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu are această facilitate din fabrică, nu prea poți.
Iar dacă are o cutie de viteze de tip CVT, nici măcar nu există trepte, raportul de transmisie fiind liniar variabil.