| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Ce părere aveți despre Renault Talisman, Kadjar?

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Imi place talismanul, arata ok, are motoare ok. Dar nu e chiar o masina asa cum vrea sa fie. Sunt multe alte variante.

Legat de Kadjar, oricand Qashqai. E aceeasi masina, la aceleasi preturi insa o clasa in plus la interior si design

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru suntserios):

Care sunt alte variante? happy

| suntserios a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Ford Mondeo
Mazda 6
Skoda Octavia / Superb
Opel Insignia
Vw Passat
Peugeot 508

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru suntserios):

Cică mașinile franțuzești nu sunt bune ca nemtești, așa spun toți. Opel Insignia e premium? Mazda?

| BogdanM275 a răspuns:

Reanult Talisaman e o mașina relativ ok, câteva din punctele forte ale lui Talisman ar fi spațiu interior generos pentru persoane (atât cele din fața cât și din spate), suspensie adaptiva orientate spre confort și scaune fața extrem de confortabile ca puncte contra ar fi direcție ce nu oferă de loc un feedback bun volanul pare aproape desprins de roțile din fața, spațiu limitat la cap (mai ales dacă alegi varianta cu trapa panoramica) la care mai punem problemele legate de interfața R-Link care are extrem de mult lag,

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru BogdanM275):

Și ce mașină merită să iei la preț de 8000-10.000 euro?

| BogdanM275 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

În primul rand,depinde unde vei conduce cel mai mult masina adica oraș, zone rurale, teren accidentat, etc si daca vrei confort dar o fiabilitate eventual mai scazuta sau o masina care sa te duca din punctul a în punctul b cu brio, daca vrei o masina fiabila și ieftina de întretinut îti recomand dacia logan pana în 10.000 de euro poti sa îți cumperi o versiune medie spre full opțion, ar mai fi variante cum ar fi toyota corolla în jur de 150.000 de km an de fabricație 2014-2016 sau Skoda Octavia (2013-2016).

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru BogdanM275):

Nu vreau Dacia. Vreau una premium, ceva de sport. Sa conduc peste tot. Nu e problema cu întreținere.

| suntserios a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Pai daca vrei premium de ce te uiti la Renault. Tinteste sus. Audi, Bmw, Mercedes

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru suntserios):

Mercedes-Benz e scump..gen Cla costa 15.000-17.000 euro din 2013-2014.

| BogdanM275 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

În cazul asta ar fi cam cateva opțiuni, (pana în 10.000 de euro) cum ar fi Subaru Outback (2009-2013),subaru Impreza are un aer sportiv dar dezavatajul e ca în Romania sunt foarte rare, nissan Juke (2013-2015) renault Clio (2016) sau audi A4 (2009-2010),BMW X3 (2008-2010).

| suntserios a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Pai, daca vrei premium platesti pentru premium

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru BogdanM275):

Nissan Juke îți place?

| BogdanM275 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Din anumite puncte de vedere da, e un SUV compact nu are probleme legate fiabilitate, aspectul e un lucru subiect e o mașina care îți place ori nu îti place si are un pret decent (sh).

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru BogdanM275):

Am văzut noile Renault Captur și Clio (2020) au evoluat. Sunt prea frumoase. Cat ar costa ele? laughing

| DorofteiLuptatorul a răspuns:

Una buna

| stampex a răspuns:

Buna ziua
Talisman absolut nu.
Kadjar cu istoric bun...da. Diesel.(problema sa gasesti un far nou )
Kuga
Qashqai diesel ori benzina dar, interiorul este saracacios si probleme permanente la sistem franare.
Costuri mari de intretinere.
Multe componente caroserie scumpe.

| lunguvladut17 a răspuns:

Ce ai zice de un Renault Megane. La 15000 iti ei masina noua si cu dotari bune.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru lunguvladut17):

Am luat deja mașina. Am ales Mazda CX-3 full, sunt foarte mulțumită.