| Filip_AlexMih_1993 a întrebat:

Salut,cum scot benzina din rezervorul masinii, honda jazz din 2003? masina e avariata si vreau sa o dau la dezmembrari.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu un simplu furtun, ce e așa complicat? Apelează la un vecin care a avut mașină înainte de 89 dacanu te descurci.

| Filip_AlexMih_1993 explică (pentru regis):

Mașina are rezervorul sub scăunele din fata ...nu pot sa bag furtunul pana acolo...

| regis a răspuns (pentru Filip_AlexMih_1993):

Ia un furtun mai mare.

| baru a răspuns:

Rezervorul are buson de scurgere. Daca nu pe la pompa de benzina. Nici asa, scoti furtunul de la rezervor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cea mai buna varianta este desfacerea capacului de la rezervor, pe unde este ansamblul pompa-plutitor, si aspirarea benzinei cu o pompa. Poti folosi o pompa de alimentare conectata direct la 12v, sau o pompa destinata aspirarii de ulei (erau pe la Lidl recent).
Varianta fara modificari, este demontarea furtunului ce vine la motor (ala ce intra in rampa injectoarelor), il bagi intr-o sticla si pui contactul cate 10 secunde, il iei, il pui iar pentru 10 secunde, si tot asa. Cand pui contactul, pompa merge cateva secunde, apoi se opreste. Eu am scos si 20l prin metoda asta.

| Crackman a răspuns:

Orice masina are 2 locuri.
1 pe unde ai introdus acum benzina si o extragi cu furtunul sau o pompa de tras
2 ii faci o gaura jos sub rezervor daca tot e lovita.