| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa vand o masina avariata la un parc de dezmembrari. Ce pasi trebuie sa urmaresc?(detaliat) O vand obisnuit ca orice auto? Sau trebuie si alte chestii de facut? Nu vreau sa mi dea ala o teapa cu actele. Sau un contact al cuiva care se pricepe m-ar ajuta
Multumesc de acum

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, iei tot inapoi.
La rubrica "instrainat catre", cred ca iti stampileaza centrul de dezmembrari. De carte s-ar putea sa nu fie nevoie acolo, dar e mai bine sa o ai la tine.
La vanzare ia cumparatorul toate actele, pentru ca se duce el la inmatriculari. In cazul radierii, tu trebuie sa mergi.
Dar sa stii ca e suficient daca faci actele la dezmembrari si o radiezi fiscal din primarie. La politie pierzi aproape o zi aiurea, ca sa predai numerele si cartea. Eu am masina dusa la fier de tata in 2004, am si acum numerele si actele. A mers doar la primarie pentru radierea fiscala.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te duci la parc cu toate actele ei, iar de acolo primești o dovadă de dezmembrare sau distrugere. Îți iei și actele înapoi, cu tot cu numerele de înmatriculare de pe mașină.
De acolo mergi la primărie pentru radierea fiscală, iar în mod normal se merge și la poliția-înmatriculări, pentru a preda numerele; acolo trebuie programare, cerere de radiere, fișa de înmatriculare cu fiscal și toate actele+numerele.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cand le iau inapoi trebuie sa iau si talonul si cartea? Ca la vanzare stiu ca le lasi

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, iei tot inapoi.
La rubrica "instrainat catre", cred ca iti stampileaza centrul de dezmembrari. De carte s-ar putea sa nu fie nevoie acolo, dar e mai bine sa o ai la tine.
La vanzare ia cumparatorul toate actele, pentru ca se duce el la inmatriculari. In cazul radierii, tu trebuie sa mergi.
Dar sa stii ca e suficient daca faci actele la dezmembrari si o radiezi fiscal din primarie. La politie pierzi aproape o zi aiurea, ca sa predai numerele si cartea. Eu am masina dusa la fier de tata in 2004, am si acum numerele si actele. A mers doar la primarie pentru radierea fiscala.

| Pripitu_Emanuel_1976 a răspuns:

Salut, dacă masina nu este în acte pe numele tău nu o poti vinde, și de precizat ca actele mașinii vor merge la iei cu tot cu ea.
Act de vânzare cumpărare!

| anonim_4396 explică (pentru Pripitu_Emanuel_1976):

E pe numele meu. İntrebarea e, o vand pe contract vanzare cumparare sau trebuie sa scot ceva de undeva ca e avariata sau ca o scot din trafic sau chestii de genul, habar n am cum se fac astea avariate

| Pripitu_Emanuel_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

Treaba este complet simpla doar pe dai actele mașinii și iti dau o foaie la mana cu câte faci dovada ca masina este scoasa din uz, sau mai simplu pe foaie scrie ca masina este radiata