| Santinela a întrebat:

Salut!
Dacă am pus pe masina un sub de 700w care are 250rms cu o stație de 150w, am 400w sau 150 cât duce stația?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aceea statie este de 15W efectiv (nicidecum 150W! ).
RMS 250W trebuie sa interpretezi ca rezista la MAXIMUM 25W putere de la statie.
Deci, se pot folosi impreuna statie impreuna cu sub-ul, puterea maxima va fi de 15W.

| Santinela explică (pentru Bula):

Cum 15w, cum ai facut calculul?

| Bula a răspuns (pentru Santinela):

Simplu.
Comercializarile de 150W inseamna 15.0W.
Motivul e simplu:
- Comercial: "arata mai bine" 15W0 decat 15W
- Tehnic: puterea consumata de un amplificator stereo este de 3 x puterea muzicala scoasa pe difuzor. Fiind stereo, multiplicarea este de 6 x. Asta inseamna 90W consum electric de pe un circuit de 12V, adica curent de 7.5A curent continuu. Asta necesita cablu de alimentare de minim 4mmp. Daca puterea ar fi de 150W, atunci curentul ar fi de 75A si sectiunea cablului de alimentare de minim 16mmp (de grosimea celui de pe bornele acumulatorului).
Daca te uiti la firele de alimentare a amplificatorului, atunci vei vedea ca sunt mult mai subtiri decat cele de la baterie. happy
Se poate si masura puterea scoasa pe difuzor, masurand tensiunea alternativa si aplicand formula:
P = U*U/Z
unde
P - este puterea efectiva scoasa pe un canal pe difuzor (in W Wati)
U - este tensiunea (alternativa) maxima pe borna difuzorului (in V Volti)
Z - este impedanta difuzorului /boxei (in Ohmi)

In practica, un amplificator simplu conectat la un difuzor/boxa de 4 Ohmi si alimentat la 14V poate scoate maxim 16W.
Daca amplificatorul are etaj final diferential, atunci puterea maxima poate fi de 49W.

| Frank51 a răspuns:

Probabil 70W dacă mai scazi randamentul.