| XEREM a întrebat:

Salut am o statie care duce 400w si am doua boxe de 150w.nu pot sa dau volumul foarte tare deoarece risc ca statia sa imi arda boxele.Ce ar trebui sa fac? Sa mai leg o boxa ...sau nu stiu? multumesc

6 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Depinde de impedanta pe care o suporta amplificatorul cu 2 boxe conectate si de impedanta nominala a boxelor. La 400W statia si 150W pe fiecare boxa in parte, ar trebui sa fie sonorizare de restaurant/incapere foarte mare. Spune-mi ce scrie pe amplificator si pe boxe sau da-mi un link cu ele daca gasesti si iti pot da mai multe detalii.

| XEREM explică (pentru Utilizator1234):

OK

| Utilizator1234 a răspuns (pentru XEREM):

Cu datele problemei puse de tine aveai sonorizare pentru 100 de metri patrati. Insa nu este asa. Amplificatorul poate 60 W pe canal (conform specificatiilor producatorului). Boxele au difuzoarele schimbate deci nu poti fi sigur ce numar de Watti au (pe site-ul respectiv scrie 80 W), insa din detalii reiese ca sunt pe 8 ohmi, deci amplificatorul va face fata fara probleme. In concluzie, din partea mea, poti sa le dai si la maxim; cu toate ca nu recomand pentru ca le supra-soliciti fara rost, caci oricum vor distorsiona (amplificatorul fiind cam vechi si boxele asa cum sunt, nu intru in detalii).

| XEREM explică (pentru Utilizator1234):

Eu ma tem sa nu ard boxele.pentru ca amplificatorul e putin cam mare

| Utilizator1234 a răspuns (pentru XEREM):

Amplificatorul nu e mare deloc. NU are 400 W cum crezi tu. Are 60 W pe canal (care dupa varsta nu i-as considera reali, dar in fine). Mai mult decat atat, impedanta boxelor este potrivita ca sa nu ai probleme de supra-solocitare.

Eu ti-am raspuns logic d.p.d.v fizic si dupa ce am consultat specificatiile date de producator. In rest este problema ta daca dai importanta la ce scrie unul si altul pe diverse site-uri. Macar uita-te dupa puterea reala cand masori un aparat de genul. Si atentie, puterea sa fie pe canal, nu totala, caci tu conectezi cate o boxa pe canal si nu o boxa pe toate canalele.