| mihai9996 a întrebat:

Salut.daca ies cu masina dupa o strada in care sunt doar 3 case pe ambele parti neasfaltata si nu am nici stop sau cedeaza trebuie sa aplic regula prioritati de dreapta si sa opresc doar daca imi vine din dreapta sau trebuie sa opresc mereu sa ma asigur? ps..strada dupa care am instrat este prioritara

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara si ti-am citat si prevederile legale.
Daca nu mi-ai vazut raspunsul, il repet aici:
Trebuie sa aplici regula prioritatii drumului principal fata de cel secundar, in cazul expus drumul secundar este cel de pe care iesi.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART.135.Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere şi în urmatoarele situaţii:
  a) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum naţional venind de pe un drum judetean, comunal sau local;
  b) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum judetean venind de pe un drum comunal sau local;
  c) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;
  d) când urmeaza sa patrunda intr-o intersectie cu circulatie în sens giratoriu faţă de cel care circulă în interiorul acesteia;
  e) când circulă în panta faţă de cel care urca, dacă pe sensul de mers al celui care urca se afla un obstacol imobil. În aceasta situaţie manevra nu este considerata depasire în sensul prevederilor art. 120 lit. j);
  f) când se pune în miscare sau la patrunderea pe drumul public venind de pe o proprietate alaturata acestuia faţă de vehiculul care circulă pe drumul public, indiferent de directia de deplasare;
  g) când efectueaza un viraj spre stanga sau spre dreapta şi se intersecteaza cu un biciclist care circulă pe o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare;"
In functie de partea in care vrei sa mergi va trebui sa dai prioritate celor care vin din stanga (daca virezi la dreapta) sau si celor care vin din dreapta (daca virezi la stanga).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exprima te si tu romaneste. Iesi si tu DE PE o strada, nu DUPA o strada, mama ei de limba romana bucurestenita.

Daca iesi DUPA o strada inseamna in limba romana corecta cu totul altceva.

Asa, sa trecem la subiect. In momentul in care tu intri pe o strada prioritare e clar ca trebuie sa dai prioritate, sa zicem ca in teorie ar trebui sa aplici prioritate de dreapta daca nu ai niciun semn, dar in practica e destul de logic ca pierzi orice prioritate cand iesi de acolo

| viotedy a răspuns:

Daca aia e prioritara-pe care intri-le oferi prioritate tuturor participantilor la trafic, in momentul respectiv.

| NewBest a răspuns:

Normal se aplica regula prioritatii de dreapta, dar in Romania, cum semnele sunt foarte rare in astfel de situatii, e mai bine sa nu risti sa strici masina laughing

Daca spui ca strada aia e prioritara, acordi prioritate...