| mihai9996 a întrebat:

Salut.daca ies cu masina dupa o strada in care sunt doar 3 case pe ambele parti neasfaltata si nu am nici stop sau cedeaza trebuie sa aplic regula prioritati de dreapta si sa opresc doar daca imi vine din dreapta sau trebuie sa opresc mereu sa ma asigur?

Răspuns Câştigător
| Mariusr11 a răspuns:

Se aplica regula prioritatii de dreapta. Dai prioritate doar celor din dreapta, care au acest drept. Nu esti obligat sa opresti daca nu vine nimeni. Previzibil, reduci viteza si te asiguri daca poti trece.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa aplici regula prioritatii drumului principal fata de cel secundar, in cazul expus drumul secundar este cel de pe care iesi.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART.135.Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere şi în urmatoarele situaţii:
  a) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum naţional venind de pe un drum judetean, comunal sau local;
  b) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum judetean venind de pe un drum comunal sau local;
  c) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;
  d) când urmeaza sa patrunda intr-o intersectie cu circulatie în sens giratoriu faţă de cel care circulă în interiorul acesteia;
  e) când circulă în panta faţă de cel care urca, dacă pe sensul de mers al celui care urca se afla un obstacol imobil. În aceasta situaţie manevra nu este considerata depasire în sensul prevederilor art. 120 lit. j);
  f) când se pune în miscare sau la patrunderea pe drumul public venind de pe o proprietate alaturata acestuia faţă de vehiculul care circulă pe drumul public, indiferent de directia de deplasare;
  g) când efectueaza un viraj spre stanga sau spre dreapta şi se intersecteaza cu un biciclist care circulă pe o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare;"

| Encefal a răspuns:

Cu siguranta trebuie sa intersectezi un drum cu prioritate pentru ca tu iesi de pe un drum laturalnic si urmeaza sa schimbi directia de mers. Daca tu nu ai niciun semn de pierdere sau pastrare a priritatii, ceilalti sigur o sa aiba semnul drumului cu prioritate sau intersectie cu drum sau drumuri fara prioritate. In cazul tau, iesi pana in locul in care ai vizibilitate maxima, te asiguri si pe urma treci.

| mihai9996 explică (pentru Encefal):

Si trebuie sa ma opresc nu sau doar reduc viteza si ma asigur din mers?

| Encefal a răspuns (pentru mihai9996):

Eu as opta pentru oprire. Acuma depinde ce vizibilitate ai tu in acea intersectie. De regula, doar la STOP ai obligatia sa te opresti in loc.