| Alexandru942 a întrebat:

Salut dauneaza motorului daca am pus ulei cu aproximativ 1 cm peste maxim tinand cont de gradatia jojei?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Presiunea în sistemul de ungere va creşte peste valoarea nominală, iar ca efect negativ simeringul de etanşare de pe arborele cotit al motorului poate ceda.

Este necesară scoaterea cantităţii suplimentare de ulei cu ajutorul dispozitivului special prevăzut cu ţeavă de absorbire ce se introduce prin orificiul jojei de ulei. Acest dispozitiv se găseşte la orice service auto deci va trebui să vă deplasaţi până acolo şi să remediaţi greşeala.

Funcţionarea cu ulei de motor peste nivel poate deveni costisitoare dacă avem în vedere cât de mult ne va costa manopera necesară demontării şi montării simeringului respectiv din motor.

Urgent la service!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu se intampla mare lucru, stai linistit. Iar daca presiunea scade cand nu ai ulei suficient, nu inseamna ca va creste daca ai depasit limita, cat timp uleiul este peste minim, presiunea ar trebui sa ramana constanta.
Si nu iti trebuie niciun dispozitiv special ca sa elimini excesul, un lighean si o cheie de 17 sunt suficiente. In locul ligheanului poti folosi o sticla de plastic de 5 litri, decupata pe lateral. Pui lgiheanul/bidonul sub masina, desfaci busonul de golire, lasi sa curga aproximativ un litru, pui busonul la loc, dupa care ajustezi dupa joja, completand pana nivelul ajunge la maxim. Ca sa iti dai seama cum stai cu nivelul, diferenta de pe cele doua marcaje ale jojei (min si max) este de 1l.

| 0rlando a răspuns:

Niciodată nu trebuie să pui ulei sub sau peste nivelul admis!

| bogz a răspuns:

Putin poate creste presiunea in motor, dar nu te afecteaza prea mult.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu sa-ti explic de ce, dar stiu ca dauneaza daca treci de nivelul maxim, mi-au zis de mai multe ori, mecanici, ca nu e deloc bine sa treci de nivelul maxim.

| relian a răspuns:

Nu dauneaza nicicum.Vad pe aici numai profesionisti, unul chiar spune creste presiunea si etc.Ce mai povesti, lumea vorbeste asa se afle in treaba.Normal este sa pui pina unde spune max, dar daca ai pus peste e ok.Eu am pus 2 litri peste si am mers 10 mii de mile pina la urmatorul schimb si n-a avut absolut nimic.Baia de ulei este mult mai mare decit acel maxim.Si uleiul este pompat de o pompa nu de altceva, deci pentru cine spunea ca nu stiu ce povesti ar trebuie sa se mai gindeasca ca n-are cum sa creasca presiunea de ulei.Nu stiu de unde a scos chestia asta dar poate el o stii.Sa ne spuna si noua daca e ceva ce nu stim, ceva nou.Deci dupa el daca avem o pompa care pompeaza ulei, apa etc dintr-un recipient care e jumate, acea pompa pompeaza cu o presiune, iar daca recipientul este plin cu o alta presiune? Cam asa sa exprimat tipul.Ce mai idee.Dar sa fii impacat scoate, da jos acolo juma de litru si aia e nu mai stai sa te gindesti mereu ceo sa se intimple.

| Jipa95 a răspuns:

Nu dauneaza bine ca nu ai pus mai mult peste 1cm.

| adyzone a răspuns:

In primul rand e posibil sa iti curga excesul, deci nu e bine. Daca zici ca ai trecut cu un cm de joja, asta inseamna ca ai pus aproape de un litru in plus, asa ca cel mai bine e sa desfaci dopul de jos si sa il aduci la nivel. Sau du-te la service in caz ca nu te pricepi.

| BaiatuUSER a răspuns:

Nu,daca il consumi rapid si daca e doar 1 cm in plus..nu cred!
Funda?