| adbu a întrebat:

De astazi ma confrunt c-o problema la pornirea unui Hyundai Accent. Daca pun contactul masinii si-i dau cheie sa porneasca, se aude un zgomot asemanator celui ce se aude cand patineaza ambreiajul (n-au nicio treaba una cu alta..stiu. doar de comparatie) si masina nu porneste.Pe urma daca iau contactul si il pun la loc iar apoi dau cheie de pornire. masina porneste normal. Ce sa fie? (mentionez ca stiu sa pornesc o masina si n-o pornesc cu ea in viteza si fara ambreiaj calcat). Multumesc!

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunetul scartait sau carait la pornire poate fi de la coroana uzata sau bendix.
Pentru martorii din bord insa, trebuie sa mergi la un service pentru diagnoza computerizata.
Daca e aprins si becul de la ulei, sa nu conduci masina asa, ca nu se stie daca e o eroare sau chiar nu-si face ungerea, si poti face praf motorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand nu porneste este normal sa ramana martorii aprinsi.
Cand patineaza ambreiajul de regula nu se aude nimic.
Patinarea este scopul lui la plecare de pe loc de exemplu.
In orice caz trebuie dt jos electromotorul si facuta o mica revizie.
Bucse de bronz, carbuni si bendix.
Cu 100 de lei ar trebui sa le cumperi pe toate.

| adbu explică (pentru anonim_4396):

Eu nu ma refeream la semidebraiaj la pedala... ci la acel carait care se aude de exemplu cand bagi a 5a la plecarea de pe loc. Si dupa cum am zis sunetul e doar de comparatie. nu am (cred) o problema cu ambreiajul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum trebuie dat jos electromotorul si macar curatat.
Controleaza si bateria daca tot deschizi capota.
Daca are in jur de 13, 5-14v cu motorul oprit este ok.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut adbu, cum ti-a scris si vrum, problema este din bendix si sau coroana. Tu demonteaza-i electromotrul, schimba-i bendixul. Dupa cum ai explicat sigur ambreiajul din bendix s-a dus, mai ramane inca un semn de intrebare, daca miezul din interiorul bobinei nu-si mai face cursa? Este posibil, nu-i exclus nici simptomul acesta! Asa ca schimba-i bendixul pentru inceput si controleaza-i bobina. Bafta adbu, cu martorii in bord nu-ti fa probleme, daca se sting in momentul in care porneste motorul, nu-i nicio problema!

| adbu explică:

Am uitat sa mentionez! Cand nu porneste raman si martorii aprinsi in bord.