| Sebastian_Sebi_1995 a întrebat:

Am o Gilera Dna de 49cc, dar cred ca e modificat,in fine. Nu stiu ce are, cand motorul e cald porneste la prima pedala iar cand motorul e rece nu porneste,i-am pus in cap putina benzina si a luat-o(asta doar cand e motorul rece),poate sa fie de la segmenti,poate trebuie segmentat? precizez ca nu trage asa cum tragea inainte sa-l cumpar. aa si inca ceva, cand plec de pe loc trepideaza. Ajutati-ma, dau funda celui mai util raspuns. Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pentru problema cu pornire, fa in urmatorul fel, inainte sa vrei sa il pornesti dai cateva pedale fara contact pus, dupa pui contactul si ar trebui sa porneasca.
Pentru celelalte probleme trebuie sa incerci sa verifici alimentarea, sa nu fie mizerie in carburator si pe intregul sistem de alimentare, respectiv trebuie carburatorul reglat.

| Sebastian_Sebi_1995 explică:

Am incercat faza aia fara contact si dupa cu contact...si tot nu o ia, nu inteleg ce are.

| Andreyss24 a răspuns (pentru Sebastian_Sebi_1995):

Daca uda bujia sau o inegreste insemna ca se mai ineaca dai jos bujia curato dai cateva pedale fara apoi puneio si dai iar! porneste? happy big grin

| Sebastian_Sebi_1995 explică:

Trebuie doar curatata sau trebuie uscata si data cu peria de sarma?laughing

| Sebastian_Sebi_1995 explică:

Deci am incercat toate fazele si tot nu o ia,nu stiu ce are, inainte cand ii puneam putina benzina in cao pornea greu, da pornea, acum daca ii pun nu mai da nici un semn de viata. Poate sa fie segmenti, doar ca va spun ultima data cand m-am plimbat tragea bine. Ajutati-ma va rog mult!

| Sebastian_Sebi_1995 explică:

Poate sa fie incecat? Are momente cand o ia dar se opreste, i-am pus benzina multa in cap si poate de aia nu porneste? Poate nu primeste benzina, poate in infundat carburatorul? Ajutati-ma va rog! Dau funda celui care imi face motorul sa porneasca! Multumesc anticipat!

| Andreyss24 a răspuns (pentru Sebastian_Sebi_1995):

Vezi sa nu dai cu pedaua in gol daca e racu duswinking sau poate ii vine prea multa benzina si se ineaca instant, sau poate e ceva din partea electrica si nu da scanteie deloc. dul la un mecanic si vezi ce are!

| Sebastian_Sebi_1995 explică:

Man,scanteie da, in gol la pedala nu dau, ca simt cum invarte... poate ca e infundat ceva, spune-mi ce sa fac, ca eu is langa el si pot incerca!

| Andreyss24 a răspuns (pentru Sebastian_Sebi_1995):

SINCER, nu stiu ce ar putea avea incearca curata filtru, curata bujia, pune-i benzina in capul pistonului fai toate lucrurile posibile si dupa ia o baterie de la cineva si incearca la automat! tine minte sa ti accelerat un pic cand i dai sa porneasca! daca nici asa no ia s-ar putea sa fie din carburator cel mai sigur ar fi sal duci la cineva care se pricepe ca asa nu-i dai de cap!