| Marcu_Seby_1999 a întrebat:

Salut,

De câteva luni bune folosesc Waze pe telefonul meu mobil pentru concedii făcute prin țară. Am destul internet încât să îmi permit să fac drumuri de ~500km prin România, și îmi place să primesc informații din trafic (radare, drumuri închise, ambuteiaje, etc.) în timp real, astfel evitând tot felul de neplăceri. Dar recent am pus problema unui concediu mai aparte, adică să plecăm din România prin Ungaria, Austria, Germania, poate vizităm și Franța, Italia... Depinde cât ne va permite bugetul și timpul, și evident că nu mă pot risca să plec la un astfel de drum fără un plan 2, în caz că nu mă pot ghida după semne și hărți ca să ajung în anumite puncte de interes...

Inițial mă gândisem la Waze. Mereu mă bazez pe el. Dar apoi mi-am amintit că necesită internet pentru a funcționa, ceea ce ar rezulta ca în străinătate să folosesc non-stop probabil Roaming-ul pentru a avea non-stop GPS. Și nu sunt dispus să fac acest lucru, astfel că am nevoie de un GPS pentru mașină căruia să îi pornești ACASĂ Wi-Fi-ul și să dai un click pe 'Download All Maps', iar când te-ai urcat cu el în mașină și ai plecat la drum, el să te ghideze prin toată Europa fără NICIO SURSĂ DE INTERNET... Cam cum erau GPS-urile de acum 10 ani, doar că vreau să nu mă trezesc la margini de prăpastii sau pe drumuri cu circulație interzisă...

Nu vreau să îmi arăte informații din trafic, este evident că acest lucru nu se poate fără internet, vreau doar să mă ghideze corect pe drumuri actuale, fără să aibă nevoie de HotSpot de la telefon sau de vreun SIM cu abonament lunar și cu Roaming și așa mai departe... Bugetul meu pentru așa ceva este până în 500 de lei...

Am găsit GPS-uri de nota 10 cu abonament de internet gratuit inclus într-un SIM integrat în el din fabrică, astfel având non-stop hărți actuale și informații din trafic, dar nu sunt dispus să plătesc 2000 lei pentru așa ceva. De banii ăia consum internet în Roaming și mă bazez pe Waze-ul meu cel de toate zilele. laughing

Aștept sugestiile voastre! Vă mulțumesc anticipat!
Aș dori să îmi dați pe lângă numele produsului și un link de la eMag, Altex, Media Galaxy, magazine de genul, ca nu cumva să facem confuzii...

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi ca de prin iunie dispar costurile de roaming la mai toti operatorii dw telefonie si ai sa poti folosi optiunile de net oriunde in UE

| Marcu_Seby_1999 explică (pentru suntserios):

Sunt in Vodafone. Te referi la faptul ca daca eu am 2GB de internet in abonament si plec in strainatate, ii pot folosi exact ca si aici fara niciun cost suplimentar? Ca in trecut stiu ca erai taxat cu 0, x Euro per MB.

| xerxes1 a răspuns:

Pana in Italia si inapoi folosesc Waze, mai mult pentru radare.
Consuma foarte putine date mobile.
Mai am si GPS pe masina (inutil) si inca un Garmin de 150E care se descurca de minune.

| Radu_Valentin_1987 a răspuns:

Si eu am cautat o optiune pentru internet in roaming care sa includa cat mai multe tari pentru ca folosesc Waze-ul pe telefonul mobil (cine l foloseste stie de ce) si cineva mi-a oferit o cartela de date dedicata, merge la super viteza si optiunile sunt decente ca pret. Acoperire foarte buna in toata europa, UE si non-UE. Cartela se cheama Poginet.