| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de ce modelul Bora de la Volkswagen nu se mai fabrica?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

VW Bora era de fapt continuarea seriei Jetta. In unele tari, nici nu a existat Bora, s-a vandut tot sub numele Jetta.
Si oricum, vorbim de aceeasi platforma cu Golful, pe care o gasesti si la Seat Leon/Toledo, Skoda Octavia, Audi A3, deci nu "dispare" nicaieri, ca are o gramada de forme. Pana si Touran e aproximativ pe aceeasi platforma.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se fabrica, se numeste Jetta acum

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nici Maserati Bora nu se mai fabrica; o fi cu ghinion numele Bora.winking laughing

| WindDiscovery a răspuns:

Pai nu este chiar adevarat. E posibil sa il stii acum sub numele de VW Jetta happy

Bora se fabrica in continuare in China.

In America de Nord, a fost Jetta, iar Bora a fost denumirea Europeana.

Acum probabil au renuntat la ea si au abordad de numirea de Jetta.

Diferentele exista, dar nu sunt foarte mari.