| numesiprenume0 a întrebat:

De ce nu imi porneste masina de cele mai multe ori la prima cheie? Eu banuiesc ca bujiile ar fi vinovate(motor benzina 1.6). Cand ii dau cheie se aude ca a fi inecat si ori porneste greu, ori deloc. Ce parere aveti? De la ce ar fi? Ofer funda!

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Verifică și bujiile dar și electromotorul; și bateria.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Vara se evapora benzina din instaatia care duce inspre coloana de admisie; pana la revenirea la presiunea normala este necesar ca pompa sa refaca alimentarea

| Începătorul988 a răspuns:

Bateria, respectiv bujile

| JusTPauL a răspuns:

Sigur bujiile. Pune un tester pe ea. Sigur îți arată.
Eu am avut 2din 4duse era diesel și pornea bine și iarna la - 15. Nu știu sigur la binzinare cum e treaba cu pornitul.