| Callxxbbas a întrebat:

Salut, de curand am achizitionat o masina adusa din Germania de catre un prieten, masina este ok, am verificat o pe car vertical, nu este furata sau alte prostii, masina are numere rosii(puse de el) au fost puse acum ceva luni, problema e ca masina nu are carte, am toate actele la ea dar nu are cartea, mi-a spus ca atunci cand ma duc sa o inscriu la rar imi fac aia carte dar contra cost ( nu conteaza cat costa o fac oricum) el mi-a zis ca e vorba de 100 de euro sa imi faca cartea, asa se intampla sau este vreo problema ca nu are cartea?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Civ german il obtii de la TUV Germania. Fara ala daca dai spaga pentru CIV romanesc si te prinde controlul la RAR dosar penal si inspectoru la fel investigat

| Frank51 a răspuns:

Dacă te referi la brieful mare, nu poți înmatricula mașina fără el.

| Callxxbbas explică (pentru Frank51):

Salut, am 2 carti in germana, m-am uitat acum pe net si sunt exact ca astea ce le ai spus tu, brief mic si brief mare, pana acum n am stiut ce sunt, sunt in germana si habar n am

| suntserios a răspuns (pentru Callxxbbas):

Daca ai alea nu ai probleme
cartea romaneasca o sa o primesti cand faci RAR ul

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Callxxbbas):

Deci ai cartea ei? Atunci e bine chiar daca e in Germană este originală

| Callxxbbas explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, brief ul mare am vazut ca e cartea si ala mic talonul, nu stiam care cum e, e prima masina pe care o cumpar.

| Callxxbbas explică:

E un mercedes c220 diesel, nu e o rabla, am dus o si in service, masina e impecabila, atat ca aspect si mecanic, motorul ii merge impecabil, nu are nici o problema, doar foarte mici puncte de rugina, de marimea unei pietricele sub aripa pe care oricum urmeaza sa le rezolv, asta e singura problema cea cu cartea, mi-a zis ca daca am probleme la inscriere sa il sun