| Trifan_George_1999 a întrebat:

Salut, de la cati ani poti sta in dreapta soferului

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu stiam ca de la 14 ani, dar vad ca majoritatea spun ca 12. Totusi, in cazul in care pasagerul din dreapta soferului nu poarta centura de siguranta, pasagerul este legitimat si amendat. Sunt curios cum poate fi legitimat un minor fara carte de identitate.

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Un minor de 12 ani poate conduce pe drumurile publice, politia nu-i poate face nimic deoarece nu are buletin? Asa-i si cu centura.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ombladon):

Asa o fi legea noua, nu am contrazis pe nimeni. Insa mi-a fost amendat odata pasagerul din dreapta pentru ca nu purta centura. Sunt curios ce se intampla daca nu avea buletin.

| ombladon a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Probabil primeai tu amenda...

| rememberme24 a răspuns:

De la 12 ani ai varsta legala ca sa poti sta pe scaunul din dreapta soferului

| marian951 a răspuns:

Trebuie sa ai cel putin 12 ani.

| Pacioaga_David_1977 a răspuns:

Conform articolului 97 poti sta in fata de la 12 ani doar daca ai peste 1 50 si peste 45 kg