| YubithaLUy a întrebat:

Salut tPu : Vreau sa stiu de la cati ani poti sa stai in fata (adica dreapta soferului) va rog detalii mai concrete

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 minorul poate sta în fatţă de la 12 ani, citez:
"ART.97.(1) Copiii cu vârsta sub 12 ani sau cu înălţimea sub 150 cm trebuie să poarte centuri de siguranţă adaptate greutăţii şi dimensiunilor lor, iar cei cu vârsta sub 3 ani se transportă numai în dispozitive de reţinere omologate.
(2) Conducătorilor de autovehicule le este interzis să transporte copii cu vârsta de până la 12 ani pe scaunul din faţă, chiar dacă sunt ţinuţi în braţe de persoane majore, în timpul deplasării pe drumurile publice."

| drhotzu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mda... doar ca s-a schimbat de mai multe ori codul rutie... de vreo 6-7 ori!

| Ioandelasal a răspuns (pentru drhotzu):

Prevederea citata de mine este in vigoare acum.

| drhotzu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Prevederea citata nu mai este in vigoare in forma respectiva... este modificata masiv...
acum este art 102 pct 27... care iti interzice transportul copiilor de pana la 12 ani sau animalele pe locurile din fata, iar de asemenea iti interzice ca sa tii copilul in brate! trebuie sa il tii in scaun special!

| Ioandelasal a răspuns (pentru drhotzu):

Nu mi-ai citit atent raspunsul si vorbesti prostii.
Eu am citat din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002, acolo sunt prevederile referitoare la intrebare.
Ce spui tu este articolul si punctul din OUG 195/2002, republicata in 2006, unde este prevazuta contraventia pentru incalcarea prevederilor Regulamentului.

| drhotzu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mdaaaaaaaa... nu am de gand sa intru in discutii cu tine, imi este pur si simplu prea lene ca sa iti explic. asa ca ramai cu bine!

| Rlove1D a răspuns (pentru Ioandelasal):

Este adevarat ceea ce spui. Tatal meu este politist, de aceea l-am intrebat pe el ce crede si a spus ca ceea ce a zis Ioandelasal este corect.

9 răspunsuri:
| mihaelaalol a răspuns:

De la 12 ani

| iLoveWhiskey a răspuns:

Trebuie sa arati buletinul la politistul care va opreste, deci la 14 ani. happy

| Cristina_Ana_1977 a răspuns:

Poți sta de la 12 ani, cu conditia ca trebuie mereu să porți centura