| Andri123 a întrebat:

Dețin o skoda 1 1.8 125cp din 2000 Și am văzut că la 600km imi mănâncă 100 de miligrame de ulei. Fostul proprietar mi-a spus că el a băgat castrol 5w-40. As vrea să îi fac schimbul si sa îi bag in 10w-40 de la liqui moli. Am avut si pe ford acest ulei si nu consuma.Ce părere aveți?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te orientezi ce zice in manualul care trebuie sa fie in masina, deja motorul e cu ramas bun penetrat cu 2 uleiuri

| Digikey a răspuns:

De la 5W la 10W se modifica doar vascozitatea la rece.Adica 10W se face mai repede marmelada iarna.La cald au aceeasi vascozitate.
10W40 este un ulei mai slab calitativ decat un 5W40.
Este totusi indicat sa schimbi marca uleiului.Castrolul este cel mai contrafacut ulei pe la noi.
Liqui moly recomanda 5w30 sau 5w40 pentru motorul tau.
https://www.liqui-moly.com/......guide.html

| Tehno21 a răspuns:

Intrebari de genul trebuie adresate unei reprezentante auto si nu pe TPU?