| Începătorul988 a întrebat:

Detin un Audi A3 8P "Sportback" 2008.
Pot pune folii pe stopuri? Trebuie omologare? Daca da, cat costa pentru a le omologa?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Singura varianta 100% legala ar fi stopurile "smoked" aftermarket, cu omologare.
Cu ocazia asta, poti trece la ceva cu LED.
https://anunturi-auto.4tuning.ro/......56329.html

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine le schimbi. La dezmembrari gasesti albe negre si rosii dupa gust. La masina ta partea naspa e pozitia de pe spate mai multe leduri. Am vazut multe si aveau arse 4 sau 3 la cate un far. Daca faci rost de altele cum am eu cu led tip neon nu ai treaba si se vede mai fain

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu sunt legale, si ramai fara certificat daca ai.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Momentan nu am. dar arata prea banal fara sad

| OldSoul a răspuns:

Nu.
Nu ti le omologheaza nimeni, fie ele si transparente.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Salut. Un prieten avea pe e60 faruri negre pe spate, cu led, si cu folii pe fata (faza lunga se vedea cat cea scurta). Daca cumpar unele aftermarket mai "fumurii" am voie cu ele?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Daca pui stopuri/faruri tip tuning, da, ai voie, acele elemente sunt deja omologate.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Pai, iau identice ca ale mele doar ca fumurii. De ce pe a le mele nu mi le omologheaza?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Este ilegal dacă autovehiculul are aplicate folii sau accesorii pe parbriz, lunetă ori geamurile laterale, care restrâng sau estompeaza vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât şi din exterior, sau care împiedică ori diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Si daca nu ii pun folii, si le fac special(numai stiu exact cum se numeste procedeul)...

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Te referi la lacuire, e exact aceeasi treaba ca si folia.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Si daca cumpar sticla direct intunecata?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Daca exista de fabrica stopuri cu tenta fumurie da.
In caz contrar, tot ilegal ramane.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Iau unele din comert, "fumurii" sunt legale?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Dupa cum am mai spus, daca asa sunt fabricate (tuning) da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Singura varianta 100% legala ar fi stopurile "smoked" aftermarket, cu omologare.
Cu ocazia asta, poti trece la ceva cu LED.
https://anunturi-auto.4tuning.ro/......56329.html