| TsonPing a întrebat:

Detin un Golf V 2005, as vrea sa pun un body kit de R32, + evacuare, trebuie omologare?
As vrea sa ii schimb stopurile de pe spate cu stopuri r32 tail light, aceeași intrebare, trebuie omologare?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Acele kit-uri au deja omologare TUV, la fel si stopurile, deci nu, nu ai nevoie de omologare.

Cat despre evacuare, daca nu e prea zgomotoasa nu e nici o problema.
Personal am mers 1 an jumate cu finala anulata, am facut si rar-ul tot asa si nu am avut nici o problema.
Si eu la randul meu am avut faruri/stopuri aftermarket nu a zis nimeni nimic, nici la rar, nici in trafic.

| TsonPing explică (pentru OldSoul):

Mulțumesc, asa am inteles si eu dar nu am fost sigur, ca aceste kit-uri sunt deja omologate. Dar trebuie sa vina ceva foaia cu ele sa le pun la actele masini sau?

| OldSoul a răspuns (pentru TsonPing):

Da, vin cu cateva hartii, sau cel putin asa ar trebui.
Si da, e bine sa ai acele foi in masina.

Bine, pe masina la care am facut mai sus nu aveam absolut nici o foaie, asa am luat masina.

Dar in schimb la alte 2 masini luate din Germania aveam in actele masinii omologare pentru fiecare element, de la pleoape, pana la prelungire bara (fusta) si suspensie.
Chiar si acum am pe undeva pleoapele cu omologarea lor.

3 răspunsuri:
| Badita_Cosmin_1994_3dMn a răspuns:

Din ce stiu eu evacuarea trebuie sa fie montată intr-un service autorizat pentru asa ceva iar apoi trebuie mers la RAR si trecuta in carte.