| AlexandruSEV a întrebat:

Salut, detin un Cehvy Kalos1.4 16v, cu 108k km, l-am luat acum 1 an de zile, iar de vreo 3 saptamani am esapamentul taciuni, cand dau cu degetul se ia taciune multa pe deget, masina trage bine, consumul e la fel ca pana cum, nu am check engine aprins, doar ca e esapamentul murdar, stiti care ar putea fi principalele cauze?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vascozitatea 5w30 e ok si de la GM, dar Liqui e mai ok.
GM 10W40 e un ulei 'praf', ma gandeam ca mergi pe ala.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inseamna ca iese ceva pe esapament. Probabil necombustibili din esapament si carter. S-ar putea sa ai EGR-ul anulat, si de acolo e problema, se aduna "muci" pe evacuare.
Daca nu, uleiul folosit nu a fost de calitate.
Sa nu mergi pe GM, e mai ok macar Mobil, sau daca vrei ceva bun, Liqui Moly.

| AlexandruSEV explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De cand e masina s-a mers pe gm 5w30 data viitoare sa pun liqui moly?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Vascozitatea 5w30 e ok si de la GM, dar Liqui e mai ok.
GM 10W40 e un ulei 'praf', ma gandeam ca mergi pe ala.