| IonutMRn2552 a întrebat:

Salut. Dețin un e91 318 d. Am avut probleme cu motorul și l-am schimbat. Pe mașina s-a montat un motor de 2.0d 163, însă am lăsat kitul de pornire de la 318 d deoarece îmi rămânea in bord aprins DTC-ul. Problema este ca cu kitul de 318 motorul asta de 2.0 163 scoate fum negru in exces, nu la relantiu. Iar când am montat kitul de 320 al motorului pus nou pe mașina aceasta nu mai scotea fum deloc, dar nu mai trăgea la fel de bine și rămânea DTC ul in bord aprins. Ma puteți ajuta cu un nr de contact al cuiva care știe sa codeze calculatoare la BMW URI? Va rog frumos, poate rezolv și eu problema

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Spune si zona in care esti sau te poti deplasa, sa vedem care-s variantele.
In principiu te poate ajuta o persoana care "softeaza" masini, sa scrie ECU pe care l-ai avut (318) cu un soft potrivit motorului 2.0.
Chiar asta as recomanda sa cauti, resoftare direct.
Poti apela la oricine, cu conditia sa foloseasca softuri ok. Iti poate pune soft OEM sau unul cu putere marita.

| IonutMRn2552 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt din Vâlcea, ma pot deplasa Tg Jiu, Olt, doar sa rezolv sa nu mai merg cu fumul după mine

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonutMRn2552):

Nu stiu exact unde e tipul asta, dar banuiesc ca ti-o rezolva cu ochii inchisi.
https://www.facebook.com/dan.knet.9
Intotdeauna e bine sa alegi mecanicii specializati pe o singura marca.