| OcheanaMihai a întrebat:

Salutare. Detin un VW Passat B6 2.0 TDI, cod motor BMP si am urmatoarea problema. Dupa ce incetinesc cand ma apropii de o intersectie, scad turatiile motorului si motorul mi se opreste in mers. Dupa aceea daca vreau sa o repornesc, porneste foarte greu. Dupa 5, 6 sau 7 incercari. La rece masina porneste la sfert. Si dupa ce reusesc sa o pornesc, daca o opresc imediat si o pornesc, porneste iar bine. Tin sa precizez ca singura problema pe care o are masina este faptul ca bate volant si dar o voi schimba saptamana viitoare.

1 răspuns:
| SuNaM a răspuns:

Pare ca motorul rămâne fără aer. Ca se chinuie sa zic asa. Poate fi orice, dar la mine când făcea asa era turbina. Dar poate sa fie doar EGR-ul înfundat, astfel ca la turații mici, motorul fiind cald, aerul și asa puțin nu poate trece prin EGR și fără aer se stinge motorul. Poate fi deaswmenea și de la DPF înfundat. Consuma ulei? Are check engine?