| RobertML a întrebat:

Detin un golf 5 și când i-au contactul nu îmi mai merge bricheta. Cum as putea face sa stea pornita și fără contact?!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un electrician care stie face legaturile necesare sa mearga fara contact

| sierra1 a răspuns:

Dacă te pricepeai la conexiuni electrice nu intrebai. Așa, cel mai bine, du-te la un electrician bun să "șunteze" pentru brichetă, contactul de cheie

| relian a răspuns:

Pai normal ca nu-ti mai merge daca iei contactu, asa este facuta masina, in mom cand iei contactu nu mai ai curent acolo.
Deci nu-i nimic defect. Vrei sa ai mereu curent acolo? Atunci trebuie sa tragi un cablu de undeva care are curent tot timpul pe el.
In masina un astfel de cablu care are curent tot timpul este acolo la conectia aia OBD acolo este un cablu ce are curent tot timpu.Nu stiu exact care, dar stiu ca exista ceva conectii facute special pentru cei care folosesc camere si in parcare si cand masina este stationata, de acolo iau curent pe camera.
Dar nu vad chestia asta ceva aiurea si nici nu vad de ce ai incerca sa ai curent tot timpul acolo, ori ti-e lene sa pui contactu?laughing

| nicu991 a răspuns:

Cutia cu sigurante ai verificat-o? Sau nu te pricepi nici macar la atata lucru?

Ca sa stea pornita in permanenta nu e indicat pentru ca poti sa uiti consumatori conectati la ea si dupa aia o sa te miri de ce ti s-a consumat bateria.