| skyfy a întrebat:

Salut. Detin un VOLVO S80 din 2008 2.4 diesel, manual in 6 trepte si am urmatoarea problema.
Cand vreau sa schimb in a5-a pur si simplu nu vrea sa intre si opune rezistenta ca si cand treapta ar fi inexistenta. In treapta a6-a intra perfect. Care ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
| GeorgeCazan a răspuns:

Sincroanele de la treapta a 5-a uzate; ai forțat cumva sa bagi în viteza a 5-a gen din a 3-a, sau nu ai apăsat ambreiajul destul când ai vrut sa bagi în treapta respectivă. Nu te obosi sa folosești treapta a 5-a; poți bloca masina în acea viteza și e nasol.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Bineinteles ca e vorba cum a zis GeorgeCazan de sincroane.
Din fericire reparatia unei cutii de viteze manuala este mult mai ieftina decat una automata.
De verificat totusi si ambreiajul dar ar trebui sa dea semne precum patinarea, uzura timoneriei si nivelul/culoarea lichidului de frana care este comun si pentru ambreiaj!

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi sa nu ai ambreiajul stricat. du-o la mecanic.

| skyfy explică:

Imi pare rau ca scriu asa de tarziu, dar faza tare e ca nu era nimic stricat la cutie. Volvo are un fel de sistem de safety care blocheaza treapta a-5a stand pe loc (am 6+1 viteze si treapta de mers cu spatele se poate folosi doar cand masina sta pe loc).