| Alecssss1234 a întrebat:

din nestiinta va intreb ce inseamna revizia la o masina

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna o inspectie a masinii si efectuarea reglajelor ce se impun.

| farryx a răspuns:

Schimburi filtre (filtru de aer, filtru de ulei, filtru de benzina/fitru de motorina, filtru de polen)
schimburi ulei (ulei motor, ulei cutie de viteze, ulei servodirectie)
verificare/schimb lichid de frana
verificare/schimb lichid de racire (antigel)
verificare/schimbare placute de frana si/sau saboti
verificarea tuturor semnalelor luminoase (faza scurta, faza lunga, semnalizare, stopuri, marsarier)
verificarea martorilor luminosi de pe bord
verificarea capacitatii de racire a sistemului de aer conditionat si reumplerea cu freon, dupa caz
curatarea instalatiei de aer conditionat (daca miroase urat sau odata la 2-3 ani)
inspectare vizuala a exteriorului masinii (urme de rugina, lovituri, elemente desprinse, etc.)
inspectarea vizuala a motorului (urme de ulei sau alte lichide, etc.)
verificarea starii articulatiilor din zona rotilor, ungerea suruburilor importante (mai ales inaintea sezonului rece)
verificarea geometriei rotilor si a unghiului de fuga (daca masina prezinta probleme de directie)
verificarea capacitatii de franare (daca masina are dificultati/anomalii in franare)
schimbarea curelei de distributie si a rolei intinzatoare (in functie de perioada recomandata de producator)
schimbarea curelei de accesorii (in functie de perioada recomandata de producator)
schimbare bujii. Uleiul cam la 50. 000km schimbat sau la 2ani, distributia la fel