| robi55 a întrebat:

Salut, doar ce am dat examenul auto si am fost picat dupa 40 de minute la ultima strada pentru ca nu am acordat prioritate unei persoane ce statea pe trotuar. Din cate stiu eu nu trebuia sa fac asta, mi-am continuat drumul, am vazut persoanele, nu a fost pusa frana de catre examinator, dar mi-a spus ca nu am acordat prioritate cuiva care doar statea, dupa care a trecut persoana aceea pe trecere prin spatele meu. Imi poate explica cineva daca am gresit sau am procedat corect? Si examinatorul s-a asigurat dupa ce eu am facut asta...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interpretabil.
Camera nu vede intenția de traversare, oricum, și contestație dacă ai face, ai face degeaba.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca tu ai gresit, daca persoana statea si astepta sa treaca, fiind evident ca se pregatea sa treaca strada, ceea ce a facut ulterior dupa ce ai trecut tu, dar neacordarea piroritatii te-a costat examenul.
Cat priveste frana ...la examen, examinatorul nu atinge nimic, decat in cazuri de urgenta, cand esti la un pas sa calci, sau sa faci accident, in rest, te lasa pe tine sa decizi si sa actionezi.
Imi pare rau pentru tine, dar cred ca trebuie sa te intorci la manualul de Legislatie rutiera si sa tocesti, ca sa nu ami faci greseli in trafic.

| robi55 explică (pentru Violleta2022):

Eu am invatat, tocmai de accea am intrebat, este o chestie total diferita, eu am observat pietonii, era o mama cu un copil ce stateau pe trotuar, am vazut ca nu trec si dupa aceea am plecat, nu ne-am intersectat, iar legislatia spune ca doar persoanele aflate in locurile speciale au prioritate, cele ce doar stau pe trotuar nu au. OUG articolul 72L: (2) Pietonii au prioritate de trecere faţă de conducătorii de vehicule numai atunci când sunt angajaţi în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate şi semnalizate corespunzător, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.

Din cate stiu eu, trotuarul nu este loc special amenajat...

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nici o chestie diferita baiete!
Nu ai acordat prioritate unui pieton care era stationat la trecere de pietoni, pregatindu-se sa treaca!
Ce faceai daca femeia aia punea piciorul pe sosea, in momentul cand mai aveai 1 metru in fata ei, o calcai? Ea era deja pe sosea... tu nu ai anticipat mutarea unui pieton oprit la trecerea de pietoni?
Nu asta ti se cere?
Sa incetinesti si sa opresti, ca sa acorzi prioritate?

| robi55 explică (pentru Violleta2022):

Eu am anticipat asta, chiar am trecut si erau mai mult de 3 metri distanta intre noi pentru ca eram la sensul giratoriu, iar legat de asta, legal vorbind persoana respectiva doar statea pe acolo, a trecut abia dupa ce eu trecusem, am observat-o, dar nu a avut intentia de a trece...

| anonim_4396 a răspuns (pentru robi55):

Dacă e cum spui tu, e o exagerare din partea polițistului.
Anamaria e proasta site-ului, ignor-o.

| robi55 explică (pentru anonim_4396):

Doar si-a expus parerea, eu deja trecusem de persoana respectiva, politista m-a intrebat daca am vazut pietonii, iar eu i-am spus ca da, daca doar stagnau acolo si se hotarasc intr-un moment sa treaca nu este vina mea, ei au trecut prin spate dupa aceea... Nici macar nu am stiut ca sa spun legat de asta. Multumesc oricum tuturor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru robi55):

Toate părerile ei sunt proaste, nu trebuie să le citesc

| robi55 explică (pentru anonim_4396):

In regula, aparent nici nu am ce sa fac, eu am fost foarte frustrat pentru ca stiam regula asta, daca dorm in trafic, nu am nici-o obligatie fata de ei, unii pur si simplu se gasesc abia dupa sa treaca, dupa ce lasa telefonul, bineinteles.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, mai ai de luat cateva ore cu instructorul si in 15 zile te poti reprograma la un alt examen.

| robi55 explică (pentru Violleta2022):

Iar legat de incetinit, mergeam cam cu 20 pentru ca trebuia sa intru in sensul giratoriu, persoana nu a aratat intentia de a trece, de accea eu am facut-o.

| Violleta2022 a răspuns:

Nevermore este un porc, daca isi permite sa ma jigneasca pe forum, doar pentru ca nu-i convine lui raspunsul meu.

In ce priveste "raspunsul meu prost" se pare ca nu-i atat de prost, atata vreme cat si politistul care te-a examinat ti-a dat acelasi verdict si chiar te-a picat la examenul de traseu pentru greseala asta.
Deci, cel care nu accepta realitatea, esti tu.

| Illuminati2016 a răspuns:

Ce ti s-a intamolat tie e ca si cum ai juca pe pariuri live la sub 3.5 goluri si in ultimele minute sa dea inca un gol fiind doar 3 goluri