| DavidVER a întrebat:

Salut, daca mi-au expirat cele 3 luni de numere rosii sunt obligat sa inmatriculez masina sau mai pot amana o luna si sa nu circul cu ea? Sunt ceva obligatii? Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti amana inmatricularea dar nu poti circula cu masina pana nu o inmatriculezi, daca o faci comiti o infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| DavidVER explică (pentru Ioandelasal):

Deci, atata timp cat nu o conduc, o mai pot amana o luna, nu ma afecteaza cu nimic?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DavidVER):

Nu te afecteaza, cu exceptia faptului ca nu o poti conduce legal pe drumurile publice.