| Anonim3543 a întrebat:

Salut! După cum știți nu se mai fabrica antigel glaceol rx type d pentru dacia, pot completa cu antigel de la alta firma tot tip d? Sau trebuie sa trebuie spălată instalația de răcire și sa pun cel de la Renault apărut acum tip E?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ții la mașina ta, schimbă tot antigelul (dacă la mașina ta merită sau nu economic vorbind, tu decizi)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu schimba tipul antigelului, acesta se alege in functie de materialele folosite in sistemul de racire, iar daca pui alt tip, sunt sanse mari sa-ti atace anumite componente, cum ar fi garniturile, radiatoarele, vreun corp de racitor sau pompa, etc.
Eu am gasit antigelul pe care il cauti: https://epiesadacia.ro/Antigel-Dacia-Glaceol-RX-Tip-D-6001997196
Poate s-a oprit productia si mai este pe stoc, sau poate ca furnizorul tau nu mai are contract cu producatorul, si iti baga pe gat ce are el pe stoc (se practica).

| Anonim3543 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai doar pe site-ul ăsta am găsit și eu și mi-am luat, dar dacă nu se mai fabrica o sa se termine și lor stoc-ul, și de asta ma gândesc ce sa fac. Sa pun dw la alta firma tot tip d sau sa înlocuiesc cu Glaceol RX TYPE E-LONG LIFE

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonim3543):

Pune de la alta firma tip D, sau intereseaza-te daca exista un antigel nou de la Renault, care sa acopere si acest "tip D" pe care il foloseai.
Iti dau un exemplu, la masina mea trebuia ulei GM LL 025 B, asta in 2005. La scurt timp, acel cod de ulei a fost inclus in denumirea Dexos2, iar acum asta caut, ulei Dexos2. Desi in manualul masinii nu este denumirea aia, masina fiind fabricata inainte sa se inventeze acest "dexos".
Pe sticlele de ulei, in scrisurile mai mici, regasesc si codul vechi, insa principala notatie este Dexos2.

| Anonim3543 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aici zice ca poate si sa faci completarea cu cel nou tip E
"Dorim să vă informăm că, urmare a evoluțiilor ce privesc caracteristicile sistemelor de răcire ale motoarelor vehiculelor mărcilor Dacia și Renault, a fost introdus un nou tip de antigel recomandat de producător și anume antigelul de Tip E. Noul antigel se poate identifica prin intermediul marcajului „RX Tip E" coroborat cu o culoare specifica – albastru.

Reamintim faptul că antigelul RX tip D, anterior utilizat pentru sistemele de răcire ale vehiculelor Dacia și Renault se prezintă în două variante, ambele având culoarea galben neon:

- Antigel/Lichid de răcire RX Tip D vechi utilizat pentru toate motorizările vehiculelor Dacia și Renault

- Antigel/Lichid de răcire RX Tip D Nou utilizat exclusiv pentru motoarele B4D și B4A

Antigelul RX Tip D vechi și antigelul RX Tip D nou (pentru motoarele B4D și B4A) sunt miscibile și interschimbabile. Totuși recomandarea furnizorului și a Ingineriei producătorului este de a înlocui complet lichidul de răcire, dacă este posibil, respectând preconizările documentației tehnice.

Mai jos regăsiți criteriile de miscibilitate și interschimbabilitate între antigelul Tip E și antigelul Tip D:

• RX Tip D VECHI cu RX Tip E, se pot amesteca și sunt interschimbabile.

Recomandarea Ingineriei şi Furnizorului este să schimbați complet lichidul de răcire.

Dacă se face doar completare de lichid, vă confirmăm că este compatibil amestecul.

• RX Tip E și RX Tip D NOU (motoare B4A & B4D), NU se pot amesteca şi NU sunt interschimbabile.

Utilizarea RX Tip E pentru motoarele B4A și B4D deteriorează pompa de apă."

| vatadezahar24 a răspuns:

Buna! Poți incerca RX Type D pentru renault, sau sa ti cumperi rezerve pentru cel de Dacia.

| Anonim3543 explică (pentru vatadezahar24):

Pai nu are type D pentru renault, și rezerve dacă îmi iau e dublu la preț fata de cum era, expira în 3 ani și nu o sa mai fie pe piața deloc la un timp.