| Începătorul988 a întrebat:

Care este diferenta dintre aceeasi masina, dar ani diferiti, de exemplu
audi a3 8p 2. 0tdi 2006 170cai
Audi a3 8p 2. 0tdi 2008 170cai

15 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

In afara faptului ca majoriatea pieselor sunt produse mai recent, respectiv mai tarziu, nu exista alte diferente.
Bine, daca e sa fiu mai exact, exista unele diferente la codul pieselor, in general in functie de anul de fabricatie, se intampla sa mai difere codul unor piese.
Dar in rest, nu sunt alte diferente.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

De asta, acum cateva zile mi-a comentat cineva la o intrebare ca ar diferi stabilitate masinii?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Stabilitatea tine doar de suspensia cu care a fost masina echipata si respectiv, starea acesteia.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Sa inteleg ca nu exista diferente intre ani de fabricatie, nu?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu, nu exista.

Bine in unele cazuri sunt si exceptii, la VW de exemplu, exista cateva modele, care in ultimii ani de fabricatie au oglinzi cu semnalizare spre deosebire de celalalte.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Ma refeream strict la partea mecanica

| BlueDark a răspuns:

Sa zicem ca au design-ul usor modificat...Si vin la oferta cu alte pachete si accesorii.
Probabil si capacitatea cilindrica e diferita, sau cutia de viteze...

| Începătorul988 explică (pentru BlueDark):

La exterior m-am uitat, nu difera absolut nimic. Ca dotari, ce vine si pe a mea exista si pe modele din 2005 chiar, gen panorama, navi, si toate cele. Capacitatea cilindrica nu ar trebui sa difere zic eu, avand acelasi motor?

| BlueDark a răspuns (pentru Începătorul988):

Poate e consumul mai redus la una decat la cealalta.

| Începătorul988 explică (pentru BlueDark):

A mea consuma foarte putin ceea ce este drept, doar ca este si softata a mea, si are filtrele anulate, din cate am auzit ar scadea consumul cu aprox 1.5l/100km.
Dar nu stiu care sunt diferentele dintre una 2005/6 si una 2007/8

| BlueDark a răspuns (pentru Începătorul988):

Eu la Dacie ajung si la 5l/100 km.Nu exagerez...Bine,folosesc mult inertia happy

| Începătorul988 explică (pentru BlueDark):

Am scos si 3.7l/100km, dar mers FOARTE batranesc, cu multa frana de motor. Si asta pe autostrada desigur. Mixt am undeva la 6/7l/100, condus agresiv. In oras oricat as calca-o nu sare de 8. Pentru 210cai ai ei eu zic ca e mult mai mult decat decent.

| BlueDark a răspuns (pentru Începătorul988):

Cu Mercedesu am ajuns si la 8l...

| Începătorul988 explică (pentru BlueDark):

Da, dar haide sa nu comparam o masina premium(Mercedesul) cu una care si-o permite cam oricine(A3'u). La ce comfort ai in Mercedes consumul e ultimul. laughing

| BlueDark a răspuns (pentru Începătorul988):

Auuuu,nici nu o prea scot din parcare.La serviciu mergem pe jos ca e aproape, la cumparaturi luam Dacia ca avem spatiu mai mult in portbagaj...o mai scot si eu ca sa ii turez motorul pe la periferia orasului, la 150/h laughing