| AlexDorinel a întrebat:

Salut,e o idee buna sa-mi iau un Passat cc d-ala vechi 2010 la 18 ani? E undeva la 10000 euro unu bun.

Mulți îmi zic sa-mi iau o mașină la 1000euro, sa stau ceva timp cu ea si după sa o vând. Voi ce ziceți?

Oricum o sa se ieftinească mult pana fac 18 ani ca o sa vina astea electrice și unii o sa se sperie de taxe și o sa le vândă.

44 răspunsuri:
| David12Iulian86 a răspuns:

Pai la 10.000 euro iti iei un passat din 2015 daca nu ma insel

| RealKing01 a răspuns:

Daca ai banii la tine cumpără boss. Opțional mașina la 1000 euro este una acceptabilă si mai tarziu sa o vinzi sau să o schimbi.

Răspuns utilizator avertizat
| Zinv a răspuns:

Parerea mea e ca la 18 ani ar trebui sa iti cumperi o masina mai ieftina ca poate o lovesti ca e la inceput, si dupa niste ani o vinzi si iti cumperi o masina mai noua.

| Flavianadx a răspuns:

Poti sa-ti iei si la 1000 euro... depinde la ce o folosesti.
Adica cam ce vrei sa agati cu ea? laughing

| BuLaNNNeL a răspuns:

Pasul 1: ia-ți permisul.
Pasul 2: câștigă-ți proprii bănuți (de preferat)
Pasul 3: mașina perfecta este mașina pe care ți-o permiți să o întreți.
Din moment ce nu-ți permiți sau nu dorești să iei una noua de pe porțile reprezentantei, trebuie sa te aștepți că vei avea cheltuieli suplimentare pe lângă bugetul de cumpărare al mașinii sh. De la consumabile la distribuție, astea așa ca să "stai liniștit", un ulei, un schimb, o atenție. Fiind mașina sh, cine știe câți proprietari, cine știe km, cine știe accidente, lovituri, cine știe cum au condus-o fiecare, la cati km i-au făcut schimburile, ce piese, ce ulei etc, s-ar putea sa te mai trezești cu alte cheltuieli în plus, in cel mai prost scenariu, te trezești că investești în ea încă o dată prețul ei laughing. Și probabil că ar mai fi de povestit, dar nu mă pricep nici eu.

| florin926481f a răspuns:

Tu nici nu ai 18 ani si intrebi aici ce masina sa iti iei...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In liceu am avut un Mercedes de 5x2m. Nu am atins nimic, nu am facut nici o prostie. La fel si prietenii mei, au avut masini mari si destul de scumpe, dar nu au stricat nimic, pentru ca stiau ce e aia masina.
Sunt multi care nu ar trebui sa treaca examenul, de aia li se recomanda masini proaste de inceput. Am un client cu o Bora, are permisul de cateva luni si nici nu stie prioritatea in intersectii... A intrat deja intr-o alta masina.
Daca tu esti pasionat de masini, probabil vei avea pretentii de la tine si vei conduce ok, deci iti poti lua si Phaeton din prima. Conteaza sa fii stapan pe dimensiunile ei, si sa nu dai dovada de teribilism.

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns (pentru AlexDorinel):

Merge și cu logan, nu trebuie să fii prinț. laughing dar nu pentru mașină trebuie să fie prietenia unei fete. Dacă este pentru mașină, poate fi disponibilă si altuia.

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns (pentru AlexDorinel):

Importantă este calătoria.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexDorinel):

10mp

| Mosotti a răspuns:

Iei un logan nou la 10000-11000 euro full option, merge f bine, a piese aici mai ieftine, manopera mai ieftina in caz de ceva, masina noua si te va tine mult.
De ce sa iei ceva vechi de 11 ani cu 10000 ca sa ai probleme dupa aia?!

Ce, loganu nu te duce unde ai nevoie? Unchiu are logan de 15 ani si merge inca f bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai e mai buna noua la 10000 ca e noua si te va tine mult, aia e veche, piese uzate si altele, ti-o da la 10000 dupa 11 ani ca na, e marca, emblema.
A fost buna noua la vremea ei, asta e corect, era superioara loganului, insa si asa necesita costuri mai mari de intretinere, piese mai scumpe, manopera mai scumpa, asig mai scumpa, etc.

Da, si te duce interiorul de colo colo? Ia-o pe aia daca vrei, dar sa nu te miri ca vei avea probleme dupa un timp.
Si loganu are interior decent, o fi o mica diferenta la interior insa sa nu te astepti la cine stie ce, ca nu e merzan ultimu model.

Daca te tine, ia una noua din aia! Asa da, mai merge.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai ia-o pe aia de 11 ani daca vrei, sa vedem cum o sa fie si iti asumi tot apoi la o adica, dar sigur, poate sa fie si f bine, nu e exclus.
De ce sa fie varza daca e 10000 noua? Ti-am zis, unchiu a dat 9000 pe logan full option pe motorina in 2006 iulie, si era brici masina ca am mers eu de n ori cu ea, am mers si in Germania cu ea cu unchiu.

Adevarat ca interioru nu era ca la altele, insa avantajele depaseau dezavantajele, cum am zis pret mai mic la piese, manopera, asigurari, consum poate mai mic.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa cumperi o vechitura cand esti incepator, fiindca sanse sa o plesnesti sunt de 90%, in primul an de soferie.
Macar nu regreti ca ai dat o gramada de bani pe o masina buna.
Dupa 2-3 ani de soferie, cand se considera ca ai deja ceva experinta si abilitati in ale soferiei, poti sa-ti cumperi o masina mai buna.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aveau si in 2006 multi masini straine, dar unii preferau noua de la noi ca era mult mai rentabil, asa cum e si acum, depinde de om.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa cumpere o vechitura de 2-3000 euro da, ar fi o idee, dar nu sa dea 10000 tot pe o vechitura in loc de tot atata pe una noua care fiind asigurata, si daca o plesnesti, nu e problema.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru tine nu e o idee buna sa iti iei nici o masina, ca daca o sa si conduci la fel cum gindesti si pui unele intrebari pe aici... nu ma intelege gresit, nu am nimic personal cu tine, dar mai ai de mincat mult cas. Sa mor eu de va inteleg pe astia... de ce nu te gindesti mai cum sa faci sa iti cumperi/inchiriezi pe termen lung o casa/apartament si sa te apuci de o cariera care sa te ajute sa incepi sa cresti si sa fii independent? Toti visati un jeg de conserva de prin 2000 toamna cu care sa faceti ture de cartier si poate-poate pica una. Sa stii ca e mai comod sa f&ti intr-o camera de apartament/casa decat intr-o masina!

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pentru ca din nou, esti naiv si complet habarnist. Uite inca 3 tipuri.
1. Traiesc in Romania si imi fac rata pe persoana fizica sau leasing operational pe firma si imi cumpar Dacia, Hyundai, Volkswagen, Skoda, Jeep, Suzuki, apoi o folosesc frumos 5-7 ani cit are garantie, dupa care o vind. Uita-te un pic cate hoarde de Suzuki Vitara sunt pe drumuri. Chirie sau proprietate pe imobil, irelevant.
2. Traiesc in Romania, imi cumpar o gioarsa de maxim 5000 EUR, trag de ea pana pica tablele, iau alta in momentul in care nu mai e fezabil sa o repar. In functie de regimul de utilizare, probabil sa o foloseasca sub 5 ani. Venitul e irelevant, poate cistiga 5.000 RON lunar, poate cistiga 100.000.
3. Traiesc in Romania, imi iau masina decenta cu banii jos in momentul in care dau la rabla aia de care trageam de 10-15 ani. Am asa un prieten, avea un Opel Corsa cu motor de 1.2 luat SH acum vreo 15 ani cand deja masina avea vreo 10 ani "la o batrinica, pana la piata" pe care l-a dat la programul rabla, a primit aproape 10.000 RON discount pentru ca si-a luat Vitara care e plug-in hybrid, si a luat frumos Vitara cu banii jos. Nu munceste in strainatate, face undeva la 10-15.000 RON lunar. Nu e interlop, politician, nu are contracte cu statul. Ca el sunt multi.
4. Traiesc in Romania, imi iau in leasing pe firma BMW sau alt spanac scump, mor de foame.
5. Traiesc in Romania, imi iau in rata pe persoana fizica BMW sau altceva scump de mor de foame, stau cu mama si cu tata. BMW nou.
6. Muncesc afara si cand vin in Romania imi inchiriez de afara o masina scumpa ca sa aiba AlexDorinel si cei ca el impresia ca ce masina scumpa mi-am permis eu.
7. Bonus: Romani cu cap si ceva bani care isi cumpara din ce in ce mai mult electrice, inclusiv Tesla SH.
Din nou iti repet nu mai fa presupuneri din burta.

Răspuns utilizator avertizat