| AlexDorinel a întrebat:

Salut,e o idee buna sa-mi iau un Passat cc d-ala vechi 2010 la 18 ani? E undeva la 10000 euro unu bun.

Mulți îmi zic sa-mi iau o mașină la 1000euro, sa stau ceva timp cu ea si după sa o vând. Voi ce ziceți?

Oricum o sa se ieftinească mult pana fac 18 ani ca o sa vina astea electrice și unii o sa se sperie de taxe și o sa le vândă.

44 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Daca mergi 20-30 de kilometri pe zi cum merg majoritatea celor cu masini de la oras care merg gen scoala-servici, iar in weekend fac maxim 400 km pana la tara/munte/mare si inapoi, autonomia de 300 e perfecta. Oricum o poti lasa seara la incarcat fara probleme. Ce zici tu e file de poveste.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cit de des merge la drum lung? Isi planifica traseul inainte? Exista Google Maps si alte aplicatii cu ajutorul carora isi poate planifica foarte lejer traseul. Mai e si problema ca daca seamana cu tine la faza cu centrala si statul in pantaloni scurti, cel mai probabil merge cu 100-120 si vrea autonomie de benzinara...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

130 pe autostrada cu electrica, sa avem pardon, dar e idiot. Pentru alea 2-3 drumuri lungi pe an nu are decat sa isi inchirieze o benzinara daca nu e in stare sa planifice cu cap calatoriile alea cu electrica.

Cu 90-100 nu ar face cu mult mai mult ca timp insa ar cistiga destul la autonomie.
https://arenait.ro/......e-dispare/

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Depinde de masina si motorizare/capacitatea bateriei. La electrice, viteza ideala e pe undeva pe la 50 kmh. De pe la 80 in sus incepi sa consumi din ce in ce mai mult destul de grav. Vezi mai jos, frumos, cu grafice, pe mai multe modele dusa discutia, plus ceva fizica teoretica.
https://www.quora.com/......-efficient

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia frumos un Opel Corsa cu motor de 1.2 sau un Clio. O mai zgirii, o mai lovesti usor, nu te doare sufletul cand se intampla asta. P.S. Esti sigur ca ai nevoie de masina? Daca nu faci bani cu ea sau nu ai macar un 700-1000 RON lunar minimum-minimorum care sa fie exclusiv fond auto (impozit, asigurare, consumabile, fond de urgenta), transportul in comun e perfect.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sa te muti din punctul A in punctul B. Am mers si cu Clio, am mers si cu BMW de vreo 250.000 EUR. Cumparat nou, nu la mina a cinspea dupa 20 de accidente. Pe ambii proprietari ii tratez cu acelasi respect si imi sunt prieteni la fel de buni. Cine te judeca dupa haine sau masina e un imbecil, iar cine pune botul la aia care il judeca din perspectiva asta e un imbecil si mai mare. P.S. Prefer sa vad ca omul are hainele/masina curate si ingrijite, nu scumpe...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu, eu sunt pieton. Daca cumva voi da vreodata pe-afara grav de tot de bani, o sa imi angajez un sofer si imi iau un tanc sau o masina autonoma, fara sofer. Ma enervez ca pieton citi imbecili vad in trafic, daca as fi la volan as face crima din prima saptamana.