| AndreiMadda a întrebat:

Salut, eu am luat permisul de conducere in Italia. L-as putea muta pe Romania?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de conducere strain nu "se muta" ci se face preschimbarea acestuia in permis de conducere romanesc.
Detalii privind preschimbarea vezi si aici:
http://www.prefecturabucuresti.ro/? d=serviciu_permise&p=preschimbare_permis_conducere_strain&sub=similar_romanesc

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce te-ai complica, in conditiile in care poti conduce cu permisul din Italia, in orice tara UE. Cand expira, il innoiesti in Romania.
Eu conduc de 3 ani in Germania cu permisul romanesc, fara nicio problema si il mai folosesc si ca act de identitate.

| AndreiMadda explică (pentru ardnaxur1961):

Pai aici, un an dupa ce ai luat permisul, nu poti conduce un motor ca o capacitatea cilindrica mai mare de 1400, 75cp. M-am interesat la scoala auto si mi-au spus ca daca as avea permisul de Romania, unde este legal sa conduci orice capacitate cilindrica chiar si din primul an de condus, as putea conduce masina ce mi-am cumparat-o.

| Barosanul1213 a răspuns:

Nu il vei putea muta, va trebui sa iti faci unul in Tara ta.