| Ownagee a întrebat:

Salut, la ce varsta se poate obtine permisul de conducere categoria C in clipa asta am B si l-am luat in Italia si in ianuarie vreau sa ma duc in Romania sa dau pentru C deoarece e mai convenabil va rog sa-mi raspundeti cat mai repede posibil dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incepe scoala de conducere cu 3 luni inainte, examenele se pot da doar dupa implinirea varstei de 21 ani, ti-am citat prevederea legala in vigoare acum. Nu exista o alta lege decat OUG 195/2002, ultima data a fost modificata si completata prin Legea 203/2012, intrata in vigoare pe 19.01. 2013.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, permisul de categoria C se poate obtine de la 21 de ani, citez:
"d)21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;"

| Ownagee explică (pentru Ioandelasal):

Am citit pe net azi si conform unei noi legi e posibil sa faci pentru C cu 3 luni inainte sa implinesti 18 ani doar ca poti conduce doar pe teritoriu' romaniei d'aia am intrebat si te mai intreb odata esti absolut sigur? stii cu certitudine?happy

| Ownagee explică (pentru Ioandelasal):

Ok mi'ai fost de mare ajutor mersi din nou

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ownagee):

Poti incepe scoala de conducere cu 3 luni inainte, examenele se pot da doar dupa implinirea varstei de 21 ani, ti-am citat prevederea legala in vigoare acum. Nu exista o alta lege decat OUG 195/2002, ultima data a fost modificata si completata prin Legea 203/2012, intrata in vigoare pe 19.01. 2013.