| CominxIonut a întrebat:

eu am un FIat doblo 1, 3 cc Multijet e utilitara (nu e foarte rapida) in general acest tip de motoare Multijet sunt folosite si pe masini sport?( nu are un consum mare in general 5, 5 % pe o utilitara nu e mult ) are vreun avantaj acest Multijet in comparatie cu alte tipuri de motoare diesel?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Se folosesc si pe masini sport.Dar de o capacitate cilindrica mult mai mare.

1 răspuns:
| Rby a răspuns:

Salut, Motoarele multijet, nu s-au folosit, nu se folosesc si nu cred ca se vor folosi vreodata pe masini sport. Cam toate masiniile sport sunt propulsate de motoare pe benzina, sunt intr'adevar mici exceptii de masini sport care au un motor diesel. Si anume: Skoda Fabia RS TDI, Seat Leon cupra TDI, Seat ibiza Cupra TDI, Renault Megane RS DCI. Nu este nici o masina 'sport' cu un motor Multjethappy.