| florin926481f a întrebat:

Salut,
Ieri mergeam cu bicicleta si am tras prea mult de schimbator cand am schimbat viteza si mi-a intrat schimbatorul de pe spate in spite si ala a fost, s-a dat peste cap si s-a indoit.
Acum vreau sa-l schimb si nu sunt sigur de ceva:am gasit un schimbator pe eMAG la 40 lei shimano si nu stiu sigur daca se potriveste la prindere, trebuie sa iau cu o anumita prindere sau se potrivesc toate?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Înseamnă că se prinde de furcă, NU de ax.
Dacă al tău era pe furcă - e bun. Dacă nu... nu. Dar dacă era pe furcă, va trebui să verifici că partea metalică pe care era prins nu s-a strâmbat și aia, că atunci ăsta nou va intra direct în spițe!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Sunt două tipuri de prindere a deraiorului de pe spate: pe axul roții sau pe furcă. Vezi cum e al tău și iei unul cu același tip de prindere.
În mod normal se va potrivi. Dacă totuși nu merge, îl poți returna (caută să nu îl zgârii sau murdărești când faci proba!) și alegi altul sau iei banii înapoi.

| florin926481f explică (pentru mihai69):

La asta pe care l am gasit eu zice ca are prondere directa, ce inseamna prindere directa?

| florin926481f explică (pentru florin926481f):

Https://m.emag.ro/......DS10TSBBM/
Asta,zice ca are prindere directa, adica merge la orice bicicleta?

| mihai69 a răspuns (pentru florin926481f):

Înseamnă că se prinde de furcă, NU de ax.
Dacă al tău era pe furcă - e bun. Dacă nu... nu. Dar dacă era pe furcă, va trebui să verifici că partea metalică pe care era prins nu s-a strâmbat și aia, că atunci ăsta nou va intra direct în spițe!