| bogdy20000 a întrebat:

Salut!
Imi puteti da niste sfaturi despre motorul de 1.6 diesel 115cp pus pe Volvo V40? Este fiabil? E un motor bun pentru folosit in oras sau nu? Multumesc

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Acela este motorul de la francezi ce a fost pus si pe ford, mazda, volvo, etc. Nu prea ii prieste viata de oras. Cu cat un motor diesel e mai nou cu atat e mai sensibil la viata de oras. Totusi daca stii sa il conduci bine, apuca sa se incalzeasca si sa faci un drum lung cu el saptamanal, o sa fie ok. Dar daca ai de gand sa il folosesti doar in oras si nici nu apuca sa se incalzeasca e bai.
Personal as lua ceva pe benzina pentru oras chiar daca mananca cu 2L mai mult. Cat pierzi pe consum o sa castigi pe piese.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Este mult mai fiabil decât alte motoare de 1.6, dar nu pentru oraș.

| Jano a răspuns:

Pentru oraș ideal ar fi un motor pe benzina!