| bogdy20000 a întrebat:

Salut!
O comparație intre motorul 1.6 hdi de pe Citroën ds5 si cel de pe Volvo V40, 115cp amandoua?
Sunt aceleasi motoare?
Sunt fiabile?
Ce stiti despre cutia automata de pe Citroën-ul acela?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut, e exact acelasi motor. Si nu, nu sunt fiabile. Eu nu as lua masina cu asa motor numa daca ar fi noua si la 150. 000km sa o vand.
Recomand mai bine motorul 1.5 DCI de la renault ( mult mai reusit), 1.6 de la Kia/Hyundai, 2.0 TDI de la VW si daca vrei musai volva sau Citroen atunci du-te pe cel 2.0 HDI. Bafta!

| bogdy20000 explică (pentru ClaudiuM1997):

Multumesc de raspuns!
Totusi probabil o sa ma reorientez atunci spre un scirocco 1.4 tsi 122cp, am inteles ca motorul asta este mai fiabil.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru bogdy20000):

Salut. O adus tata o data un Golf 1.4 TSI 122cp e din categoria aia de motoare bune daca ai grija de ele. Dupa mine nu e nici cel mai fiabil ever dar nici groaznic. E la medie sa zic asa. Oricum as lua 1.4 TSI in loc de 1.6 diesel de la PSA. Bafta!

| bogdy20000 explică (pentru ClaudiuM1997):

Oare ai cumva daca te rog si alte recomandări de masini de oras cu motoare pana in 1.8? As cauta ceva masini pana in maxim 6-7 mii de euro si sa fie de la 2010 in sus.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru bogdy20000):

Ceva japonez si aspirat. Serios... Daca nu vrei probleme. Sau de la Renault un Megane 3 1.6 MPI. Pe partea de motoare turbo doar 1.4 TSI 122 mi se pare ok.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat